Հայաստանը ՄԱԿ-ում քվեարկելիս չի առաջնորդվել ինչ-որ մեկի նմանությամբ. Սուրեն Սարգսյան
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեան այսօր 128 կողմ, 35 ձեռնպահ եւ 9 դեմ ձայներով հաստատել է բանաձեւը, որը փաստացի անվավեր է ճանաչում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու մասին որոշումը։ Ընդունված բանաձեւում ՄԱԿ անդամ պետությունները հաստատել են Երուսաղեմի հատուկ կարգավիճակը եւ շեշտել, որ այն փոփոխելուն ուղղված ցանկացած միջոցառում «չունի իրավական ուժ»։ Հայաստանի Հանրապետությունը կողմ է քվեարկել այդ բանաձեւին։ Գլխավոր ասամբլեայի անդամները կոչ են արել երկրներին Երուսաղեմում դիվանագիտական ներկայացուցչություններ չբացել։ Ի դեպ, բանաձեւին, ի թիվս այլոց, կողմ է քվեարկել նաեւ ՌԴ-ն։ Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանից հետաքրքրվեցինք, թե Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միանման քվեարկությունները ինչ հետեւանքներ կարող են ունենալ։ «Մենք ոչ թե ՌԴ-ի նման ենք քվեարկել, այլ գրեթե ամբողջ աշխարհն է քվեարկել նույն կերպ։ Այսինքն՝ մոտ 130 պետություն կողմ է քվեարկել այդ բանաձեւին, որը չի բխում ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի շահերից։ Իսրայելի եւ ԱՄՆ-ի նման քվեարկել է ընդամենն 9 պետություն, 30 պետություն քվեարկել է ձեռնպահ եւ մոտ այդքան պետություններ էլ չեն մասնակցել քվեարկությանը։ Այսինքն՝ այստեղ Հայաստանը չի առաջնորդվել ինչ-որ մեկի նմանությամբ։ Նկատի ունենանք, որ կողմ քվեարկողների մեջ են նաեւ Եվրոպական միության համարյա բոլոր պետությունները։ Այսինքն՝ այստեղ մենք առաջնորդվել ենք մեր դիրքորոշմամբ արաբաիսրայելական հակամարտության կամ Պաղեստինի-Իսրայելի հակամարտության վերաբերյալ մեր ունեցած դիրքորոշմամբ, ոչ թե քվեարկողների առաջնահերթություններով»,- ասաց քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։ Նա հիշեցնում է, որ նույն կերպ են քվեարկել Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, եւ այդ առումով մենք որեւէ մեկին չենք նմանակել։ Հոդվածն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ «Հրապարակ» թերթի այսօրվա համարում
Ռուսաստանը սպառնում է պատասխան քայլերով Երկիրը կանգնած է հումանիտար աղետի առջև Լավ նորություն՝ կլինեն փոփոխություններ ԱՀԱ համակարգում՝ հաշվի կառնվեն բուժաշխատողների շահերը․ Գևորգ Գրիգորյան Շենգավիթում բախվել են Toyota RAV4-ն ու Jeep Compass-ը. կա 4 վիրավոր Տիգրան Ավինյա՛ն, լապատկեն վերցրա ու քաղաքի փոսերը փակի (video) «Սրբապիղծնե՛ր», Արշակ սրբազանի դեմ սարքած ձեր տեսանյութերի համար պատասխան պիտի տաք․ Աշոտ Անդրեասյան (video) Արաղչին հայտնել է Իրանում հակակառավարական ցույցերի ժամանակ զnհերի թիվը Մոսկվայում ձյան տեղումների ռեկորդ է գրանցվել Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքը 3 ամսով երկարացնելու որոշման դեմ բողոքի վերաբերյալ վերաքննիչ դատարանի որոշումը կայացվելու է երկուշաբթի օրը Ռուսաստանը նոր անօդաչու թռչող սարքեր է ներկայացրել Հորդորում եմ չհորդորել փաստաբաններին, թե ինչպես պաշտպանել մեր վստահորդներին․ Մարինե Ֆարմանյան Վրաստանը նվազեցրել և խորհրդանշականի է հասցրել Ադրբեջանից Հայաստան բենզինի տարանցման գինը․ Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար Թող Ալեն Սիմոնյանը սպասի՛, դատախազությունն այդ օրերին իր հետևից գնալու է. Դերենիկ Մալխասյան (video) Արա՛,10 օրը մեկ դիրքերում մարդ է մահանում, որը մեջ մարդ են սպա**մ, էս ինչ եք անում դուք. Անդրեասյան (video) Հայկ Կոստանյանը սուտ տեղեկատվություն է տրամադրել․ Արթուր Չախոյան Աստված արդեն Ալեն Սիմոնյանին պատժել է․ Պարույր Հայրիկյան (video) Նոր դանակահարություն Գյումրիում․ Փաշինյա՛ն, ու՞ր է խաղաղությունդ․ Վահե Մովսիսյան (video) Խաչիկ Գալստյանն «Արմավիր» ՔԿՀ-ից նամակ-ակրոստիկոս է հղել Աջափնյակի կրակոցներից մեկ ամիս առաջ օպերատիվ աշխատանք է կատարվել, բայց զենք չի հայտնաբերվել. «Հետք» Երևանում բախվել են «Skoda»-ն ու մոտոցիկլը. մոտոցիկլավարը զրկված է եղել այն վարելու իրավունքից Հայտարարությունն անցնում է փաստաբանական համայնքի հետ հարաբերությունների ընդունելի սահմանները Վիճաբանություն և դանակահարություն՝ ավտոմեքենան արագ վարելու և կայանելու շուրջ․ կա տուժած Ղեկավարության գլխում ա, որ մարդկանց աղքատ սարքեն․ քաղաքացի (video) Թշնամու հետ ինչ ընկերություն, ինչ ես խոսում․ քաղաքացիներ (video) Ի՞նչ ղեկավար, զինվորները զոհվում են, իրենք աթոռի կռիվ են տալիս․ Հարցում (video)