«Աջ ղեկ» նախաձեռնության անդամների և Տրանսպորտի և կապի նախարար Վահան Մարտիրոսյանի հանդիպմանը ակցիայի մասնակիցները բողոքում էին աջակողմյան ղեկով մեքենաների ներմուծման արգելքի դեմ:
Նախաձեռնության անդամները պահանջում են հետ կանչել կամ չեղարկել ամբողջ փաթեթը:
«Աջ ղեկ» նախաձեռնության համակարգողներից Գևորգ Աճեմյանն առաջարկեց հարցը պետք է ձևավորել աշխատանքային խումբ՝ նախաձեռնության ներկայացուցիչներով ներգրավված և քննարկել նորից. «Ոստիկանությունից տվյալներ են վերցրել, որոնց համաձայն` ավտոճանապարհային վթարների մինչև 11 % են իրենց մասնակցությունն ունեցել աջ ղեկով մեքենաները»,- ասաց նա:
մասնակիցներից մեկը նախարարին հորդորեց՝ իր աջ ղեկով մեքենայով միասին շրջել քաղաքում, որ նախարարը համոզվի՝ այդ մեքենաներն անվտանգ են։
«Ո՞վ էր ընկել Ձեր հետևեց, կամ նախարարության հետևից ո՞վ էր ընկել, սպասեիք, մի քիչ ուսումնասիրություն անեիք, տակը նորմալ տվյալներ դնեիք, որ մենք էլ գայինք, այստեղ հասնեինք, ավելի առարկայական լիներ մեր քննարկումը», - ասաց ներկաներից մեկը։
Նախաձեռնության ներկայացուցիչները պահանջեցին որպեսզի որոշումների նախագծի փաթեթը ետ կանչվի, կազմվի հանձնաժողով և հարցը դրվի քննարկման, նախարարն էլ հորդորեց ցուցարարներին՝ տեղում առաջարկներով հանդես գալ։
Արա Մելիքջանյանը կարծիք հայտնեց՝ ասելով, որ սա ոլորտի կարևորագույն հարցը չէ. «Հսկայական խնդիրներ կան, օրինակ` հաղորդակցության ապահովումը, երթևեկության նշանները, գծանշանները և մի շարք այլ խնդիրներ: Եթե աջ ղեկով վարորդները վթարի են ենթարկվում, դա չի նշանակում, որ իրենք են մեղավոր և պատճառը աջ ղեկն է: Ամանորի նախաշեմին ձեր կողմից նվեր արվեց»,- նշեց նա:
Նախարար Վահան Մարտիրոսյանը նկատեց՝ խախտումը խախտում է. «Կապ չունի վարորդը աջ ղեկ է քշում, թե ձախ: Դա վարորդի խնդիր չի, վարորդի խնդիր չկա: Դա ձեր անձնական գնահատական է, որ խնդիրը արդիական չէ: Ձախ ղեկի վարորդը կարող է ասել՝ արդիական է, աջը կարող է ասել՝ ոչ»,- ասաց Վահան Մարտիրոսյանը:
Վահան Մարտիրոսյանը ասաց, որ վիճակագրություն ներկայացնելը պարտադիր չէ. - «Վիճակագրությունը պարտադիր չէ, ինչի՞ համար, որովհետև մենք բոլորս տեսնում ենք, որ դա անվտանգության կանոնների խախտում է, պետությունը ժամանակին ընդունել է աջակողմյան երթևեկություն և պետք է շարունակի աջակողմյան»։
Նախարար Մարտիրոսյանը նաև պնդեց՝ «ես կամիկաձե չեմ, որ նստեմ աջ ղեկով մեքենա»։