Այսօր «Հայելի» մամուլի ակումբում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ՀՀ գլխավոր համաճարակաբանն անդրադարձավ վերջին շրջանում հանրությանը ամենաշատ հետաքրքրող «Պապիլոմա» վիրուսին և դրա պատվաստմանը:
«Պապիլոմա» վիրուսն առաջացնում է արգանդի վզիկի քաղցկեղ, որը, իմ կարծիքով, բավական «չար» վիրուս է»,- նշեց Արա Ասոյանը և հավելեց,-«Տասներորդ Տարին է, որ 72 երկիր այդ վիրուսի դեմ պատվաստում է կատարում: Ցանկացած դեղամիջոց՝ այդ թվում և պատվաստանյութը, որը ևս դեղամիջոց է, ունի մոտակա և հեռավոր ազդեցություն, որն ուսումնասիրվում է բժիշկների, կենսաբանների կողմից»:
Նրա համոզմամբ, այս պատվաստանյութը որևէ բացասական արդյունք չի տվել օգտագործման տասը տարիների ընթացքում:
«Պատվաստումը կարելի էր կատարել նաև 15-16 տարեկանից, բայց ռիսկայնություն կա, որ կարող են 13 տարեկանից վարակվել այդ վիրուսով, ինչով էլ պայմանավորված է տարիքային այս խմբից սկսել պատվաստումը»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ կանանց մոտ արգանդի վզիկի քաղցկեղը նկատվում է 35-40 տարեկանից հետո:
«Պատվաստումը բոլոր դեպքերում ճիշտ է, քանի որ դա կյանք խլող հիվանդություն է»,- եզրափակեց ՀՀ գլխավոր համաճարակաբանը: