«Գյուղապետերն էլ են կարծիք արտահայտում պապիլոմա վիրուսի մասին. թողեք մասնագետները խոսեն». Արա Ասոյան (ՀՀ գլխավոր համաճարակաբան) (video)
Այսօր «Հայելի» մամուլի ակումբում հրավիրված ասուլիսի  ժամանակ ՀՀ գլխավոր համաճարակաբանն անդրադարձավ վերջին շրջանում հանրությանը ամենաշատ հետաքրքրող «Պապիլոմա» վիրուսին և դրա պատվաստմանը: «Պապիլոմա» վիրուսն առաջացնում է արգանդի վզիկի քաղցկեղ, որը, իմ կարծիքով, բավական «չար» վիրուս է»,- նշեց Արա Ասոյանը և հավելեց,-«Տասներորդ Տարին է, որ 72 երկիր  այդ վիրուսի դեմ պատվաստում է կատարում: Ցանկացած դեղամիջոց՝ այդ թվում և պատվաստանյութը, որը ևս դեղամիջոց է, ունի մոտակա և հեռավոր ազդեցություն, որն ուսումնասիրվում է բժիշկների, կենսաբանների կողմից»: Նրա համոզմամբ, այս պատվաստանյութը որևէ բացասական արդյունք չի տվել օգտագործման տասը տարիների ընթացքում: «Պատվաստումը կարելի էր կատարել նաև 15-16 տարեկանից, բայց ռիսկայնություն կա, որ կարող են 13 տարեկանից վարակվել այդ վիրուսով, ինչով էլ պայմանավորված է տարիքային այս խմբից սկսել պատվաստումը»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ կանանց մոտ արգանդի վզիկի քաղցկեղը նկատվում է 35-40 տարեկանից հետո: «Պատվաստումը բոլոր դեպքերում ճիշտ է, քանի որ դա կյանք խլող հիվանդություն է»,- եզրափակեց ՀՀ գլխավոր համաճարակաբանը: Մանրամասները տեսանյութում.