«Ես փոխանորդ եմ եւ թուղթ ունեմ կառավարության կողմից»,-Հայելի ակումբում հրավիրված ասուլիսում նման հայտարարություն արեց Պոլսո կարգալույծ արված պատրիարք Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյան՝խոսելով Պոլսո պատրիարքարանում ստեղծված իրավիճակի մասին:
«Այս ութ տարվա մեջ ոչ ոք չգրեց իմ հաջողությունների մասին: Միայն ասում են՝ Աթեշյանը էրդողանի եղբայրն է: Պատիվ կզգամ դրա համար: Եթե ես երկրի նախագահի, վարչապետի հետ լավ եմ, իմ համայնքի համար է, որ լավ եմ նրանց հետ»,- անդրադառնալով իր հասցեին հնչած քննադատություններին ասաց Աթեշյանը:
«Մի քանի եկեղեցիներ քանդված են եղել, վերանորոգել եմ տվել, հայկական համայնքում երեխաների կրթության հարցն եմ լուծել: Ինձ ընդառաջում են թուրքական իշխանությունները».ահա այն ամենը ինչ իր խոսքով արել է ստամբուլահայության համար: «Բոլորը գնահատեցին, բայց որոշ հոգեւորականներ չգնահատեցին իմ աշխատանքը»,-հավելեց նա:
Աթեշյանի խոսքով՝ այսօր ստամբուլահայ համայնքը երեք թեւի է բաժանված՝ Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեկչյանի, Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանի, Աթեշյանի կողմնակիցներ:
Ի վերջո, ե՞րբ կլինեն պատրիարքի նոր ընտրություններ, եւ կհանդարտվի այս իրավիճակը` Աթեշյանը դժվարացավ պատասխանել: «Պետք է հնազանդ լինել պետությանը, այս դեպքում` Թուրքիայի կառավարությանը: Թուրքիայի իշխանությունն ասում է՝ չեք կարող առանց իմ համաձայնության փոխանորդ լինել: Բեկչյանը պետք է հեռանա: Նոր ընտրություններ պետք է լինեն, եւ ընտրվի նոր պատրիարք»,- ասաց Աթեշյանը:
Հարցին, թե ուզո՞ւմ է նորից պատրիարք լինել, Արամ Աթեշյանը հստակ չպատասխանեց: