« Այս տարի սուր շնչառական հիվանդությունների նվազում է նկատվում։ Կոնկրետ թվեր հիվանդների չենք կարող նշել, որովհետև ոչ բոլոր հիվանդներն են հաշվառվում։ Իրական ու հաշվառված հիվանդների թվերը խիստ տարբեր են։ Մենք կարող ենք ներկայացնել միայն այդ թվերի միջին համեմատականը։ Եթե համեմատենք անցած տարիների հետ, հիվանդությունների պատկերը 2-3 անգամ քիչ է»,- Հայելի ակումբում հրավիրված ասուլիսում ասաց Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր համաճարակաբան Արա Ասոյանը:
«Մեզ մոտ գրիպը սովորաբար գալիս է Ռուսաստանից։Հենց լսում ենք Ռուսաստանում գրիպի համաճարակ է գրանցվում, ընդամենը 2 կամ 3 շաբաթ հետո նույնը կրկնվում է Հայաստանում, որովհետև ամենամեծ շփումը Ռուսաստանի հետ է։ Մարզերում սուր շնչառական հիվանդությունները ավելի քիչ են լինում, որովհետև այդ հիվանդությունները սովորաբար լինում են ավելի խիտ բնակեցված քաղաքներում»,- նշեց համաճարակաբանը։
Արա Ասոյանը առաջիկայում սուր շնչառական հիվանդությունների ակտիվացում չի կանխատեսում։
«Սուր շնչառական հիվանդություններն ամենաուժեղ տարածումն ունենում են դպրոցներում, և քանի որ արդեն արձակուրդներ են գալիս, մոտակա 2-3 շաբաթը հիվանդությունների սուր բռնկումներ չեն լինի»,- ասաց նա: