Ով է Հայաստանի թիվ մեկ մարզիկը ըստ լրագրողների
Հայաստանի մարզական լրագրողների հանրապետական ֆեդերացիայի հարցման արդյունքներով որոշվել են 2017 թ. մրցաշրջանի 10 լավագույն մարզիկները: Հարցմանը մասնակցել են 21 մարզական լրագրողներ: Նրանք Հայաստանի թիվ մեկ մարզիկ են ճանաչել աշխարհի առաջնության ոսկե դափնեկիր և Եվրոպայի բրոնզե մեդալակիր, հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանին: Ստորև ներկայացնում ենք 10 լավագույնների անվանացանկը 1 .Արթուր Ալեքսանյան հ/հ ըմբշամարտ /200 միավոր/ , 2 .Մաքսիմ Մանուկյան հ/հ ըմբշամարտ, աշխարհի չեմպիոն /188/, 3. Լևոն Արոնյան շախմատ, աշխարհի գավաթակիր, որի շնորհիվ դարձել է աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդ: Եվրոպայի թիմային առաջնությունում առաջին խաղատախտակի վրա արժանացել է ոսկե մեդալի /168/, 4. Սիմոն Մարտիրոսյան ծանրամարտ, Եվրոպայի չեմպիոն, շխարհի երիտասարդների չեմպիոն, Եվրոպայի երիտասարդների չեմպիոն, համաշխարհային ուսանողական խաղերի չեմպիոն /145/, 5. Հովհաննես Բաչկով բռնցքամարտ, Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի բրոնզե մեդալակիր /108/ , 6. Գոռ Մինասյան ծանրամարտ, համաշխարհային ուսանողական խաղերի չեմպիոն, Եվրոպայի արծաթե մեդալակիր, Եվրոպայի մինչև 23 տարեկանների չեմպիոն /99/, 7. Տիգրան Կիրակոսյան սամբո, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն /90/, 8. Սերգեյ Միքայելյան դահուկային սպորտ,համաշխարհային ուսանողական խաղերի բրոնզե մեդալակիր և նվաճել է 2018թ. ձմեռային օլիմպիական խաղերին մասնակցելու ուղեգիր: ՀՀ դահուկային սպորտի պատմությունում սա առաջին և առայժմ միակ խոշոր նվաճումն է միջազգային պաշտոնական մրցումներում /61/, 9. Արթուր Թովմասյան սպորտային մարմնամարզություն, օղակների վրա դարձել է համաշխարհային ուսանողական խաղերի չեմպիոն և աշխարհի գավաթի խաղարկության փուլերից մեկի հաղթող /44/, 10. Անդրանիկ Կարապետյան ծանրամարտ, համաշխարհային ուսանողական խաղերի փոխչեմպիոն, մինչև 23 Եվրոպայի տարեկանների չեմպիոն /42/: Հարցաթերթիկներում նշվել են նաև հեծանվորդ Էդգար Ստեփանյանի, սամբիստ Գրիգոր Մխիթարյանի, ազատ ոճի ըմբիշ Վոլոդյա Ֆրանգուլյանի և հրաձգուհի Լիլիթ Մկրտչյանի անունները: