ԱԺ պետաիրավական հարցերի եւ մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժոողովի նիստի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Կոստանյանը, հանդես գալով քրեական դատավարության օրենսդրությունում փոփոխությունների փաթեթի քննարկման ժամանակ ելույթով, նշեց, որ Հայաստանի գործող օրենսդրությամբ չի ապահովվում Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի շատ կարեւոր կետ։
«Մեր գործող օրենսդրությունում չկա այս հարցի վերաբերյալ որեւէ գործնական լուծում»,-բացատրեց Կոստանյանը՝ նշելով, որ քաղաքացիների դատական պաշտպանության իրավունքը կամ դատավճռի բողոքարկման իրավունքի տրամադրումը ինքնանպատակ չէ եւ չի կարող լինել:
Գեւորգ Կոստանյանի խոսքով, եթե Հայաստանի օրենսդրության համաձայն կալանավորման ժամկետը 72 ժամ է, ապա քաղաքացին պետք է հնարավորություն ունենա այդ ժամանակահատվածում իր կալանքը բողոքարկել դատարանում: Սակայն, դա տեղի չի ունենում, քանի որ դատարանը կարող է քաղաքացու կալանքի անօրինական լինելու որոշում ընդունել հինգ օրվա ընթացքում, որը, փաստորեն, օրենքի խախտում է, հատկապես անմեղության դեպքում: