Փառանձեմ Մեյթիխանյան. Ինձ համար այդ կնոջ առողջությունն ավելի թանկ է
Հայտնի լեզվաբան Փառանձեմ Մեյթիխանյանի ամուսնու սպանության գործով այսօր տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչը բժշկական փաստաթղթեր դատարան ներկայացրեց, որոնք վկայում էին, որ տուժող Էմմա Աբրահամյանը՝ սպանվածի մայրը, չի կարող դատական նիստերին մասնակցել, որովհետեւ նրա առողջական վիճակին սթրեսային վիճակները հակացուցված են: Դատարանը որոշեց հարգելի համարել տուժող Էմմա Աբրահամյանի բացակայությունը՝ անհիմն համարելով պաշտպանական կողմի միջնորդությունը Էմմա Աբրահամյանի հարցաքննությունը չիրականացված համարելու վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով, որ չորս նիստերի ընթացքում Էմմա Աբրահամյանը ցուցմունք է տվել, պաշտպանության կողմը սպառել է հարցեր տալու իր հնարավորությունը: Սակայն պաշտպանական կողմը հնչեցրեց հարց, որ տուժող Էմմա Աբրահամյանի հարցաքննությունը դատարանում ավարտված չէ, իրենք ու իրենց պաշտպանյալները՝ ամբաստանյալները, դեռ հարցեր ունեն տիկին Էմմային: Ամբաստանյալների պաշտպանները միջնորդեցին տուժողի հարցաքննությունը համարել չիրականացված, սահմանել ապացույցների հետազոտման այլ կարգ, փորձեն դատական նիստերով առաջ գնալ, դրանից հետո կանդրադառնան տուժողի հարցաքննությանը: Փաստաբան Միհրան Պողոսյանը հայտարարեց, որ իրենց պետք է ժամանակ նախագահող դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու համար: Ինչպես նաև տուժողի նախաքննական ու դատաքննական ցուցմունքների էական հակասություններ կան, որոնք ինքն ուզում է վերհանել, որից հետո կմիջնորդի հրապարակել տուժողի նախաքննական ցուցմունքը: Փաստաբանը խնդրեց մեկ շաբաթ ժամանակ իր միջնորդությունները ներկայացնելու, իսկ մինչ այդ՝ տուժողի նախաքննական ու դատաքննական ցուցմունքների հակասությունները վերհանելու համար: Առարկեց նաեւ տուժողի ներկայացուցիչ լեզվաբան Փառանձեմ Մեյթիխանյանը. «Էմմա Աբրահամյանը թոշակառու է ու միայնակ, որովհետեւ որդուն են սպանել, նրա առողջական վիճակի պատասխանատվությունն իմ ուսերին է դրված, Աբրահամյանի ապրած յուրաքանչյուր օր ավելի կարեւոր է ինձ համար, քան պաշտպանական կողմի միջնորդությունը: Նա անցել է մարզային բժիշկների աշխատասենյակներով, խստիվ արգելվում է նրա ներկայությունը նիստերին, որոնք նրան սթրեսային վիճակում են գցում, ինձ համար այդ կնոջ առողջությունն ավելի թանկ է»: