Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպումից հետո ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գյոթեմյուլլերը նշել է, որ քննարկել են ներկայիս անվտանգության մարտահրավերների ու համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Ռոուզ Գյոթեմյուլլերի խոսքով՝ Հայաստան-ՆԱՏՕ անհատական գործընկերության գործողությունների նոր ծրագրով սերտ համագործակցություն է նախատեսվում փոխգործունակության, ռազմական կրթության և պաշտպանական բարեփոխումների բնագավառներում, և որ ՆԱՏՕ-Հայաստան համագործակցությունը բխում է փոխադարձ շահերից:
«Շուտով մենք գործարկելու ենք նոր վստահության հիմնադրամը՝ ուղղված Հայաստանին ոչ պիտանի զրահամեքենաների ոչնչացմանը միջազգային պարտավորություններին համապատասխան։ Մենք շնորհակալ ենք Աֆղանստանում առաքելության մեջ Հայաստանի կարևոր ներդրման համար, ինչպես նաև Կոսովոյում ձեր խաղաղապահ ուժերի ներգրավման համար», - ասաց Ռոուզ Գյոթեմյուլլերը։