«Ժամանակ» ֊ի զրուցակիցն է Հովհաննես Թումանյանի թանգարանի տնօրեն Նարինե Թուխիկյան:
Տիկին Թուխիկյան, «Խավարում» ցուցահանդեսը շարունակում է ցուցադրվել Երևւանում և մարզերում: Սպասումներն արդարացվա՞ծ են, թե՞ ոչ:
Իհարկե՝ արդարացված Են: Շարունակություն ունենալը արդեն հրաշալի է: Տեսեք՝ ինչ արձագանք գտավ ցուցադրության փակումը, այն տարբեր կերպարանք ստացած վերածնվեց՝ ցուցւսդրության էլեկտրոնային տարբերակը Evnreport կայքում, ցուցադրության ամբողջ ինֆորմացիան տպագրվեց գրքույկով և անհատույց բաժանվեց, ցուցադրությունը վերաբացվեց և այս պահին միաժամանակ առկա է Հայաստանի երեք քաղաքներում՝ Երևան, Վանաձոր, Գյումրի: Հունվարին կվերաբացվի Ֆրեզնոյում: Գուցե և Հայաստանի այլ քաղաքներում ու գյուղերում և Սփյուռքի այլ համայնքներում: Ես երախտապարտ եմ այդ ազնիվ մարդկանց, ովքեր գլուխ բերեցին այս ամենը, և նրանց, ովքեր դեռ գլուխ են բերելու:
Փաստորեն, կան բաներ (գոնե հոգևոր-մշակութային դաշտում), որ չի կարելի անել մեր անկախ, ինքնիշխան, դեմոկրատական, ազատ պետության մեջ: Դա հակառակ էֆեկտ է ունենում:
Թանկացումների մասին ՀՀԿ-ական պատգամավորների մեկնաբանությունները բավականին բուռն հանրային քննադատության արժանացան: Ինչպե՞ս եք գնահատում այդ հայտարարությունները, և արդյոք դրանց չպե՞տք է հաջորդեին հրաժարականները: Արդյոք սա մեկ անգամ ևս չազդե՞ց ՀՀԿ-ի իմիջի վրա:
Միանգամից ասեմ, որ ՀՀԿ-ի կամ որևէ այլ կուսակցության իմիջի խաթարումը ինձ չի հուզում, թող տվյալ կուսակցության անդամները հուզվեն: Իսկ արված հայտարարությունները ինքնաբուխ, ազնիվ հայտարարություններ էին տվյալ անձանց կողմից: Նրանք, համենայնդեպս, փարիսեցիություն չեն արել, փաստել են այն, ինչի համար այսքան տարիներ ջանացելեն «քրիստոնեաբար»՝ նվաստացրած և ստորացրած պահել ժողովրդին, որպեսզի այն, ինչ պատկանում է ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, բաժին հասնի միայն իրենց և իրենց նմաններին:
Իսկ ինքնակամ հրաժարական տալու համար սովորաբար բարոյական բարձր արժեհամակարգ պետք է ունենալ: Հայաստանում այնքան սոսկալի բաներ են եղել, ու հրաժարականներ չեն հաջորդել դրանց...
Կարդացի, որ մարտունեցիները շատ վրդովված են: Կուզեի ճշտել, դիցուք, վաղը ընտրություններ են, և տխրահռչակ մարդը վերընտրվելու համար 10000-դրամի փոխարեն, առաջարկում է 11000 դրամ, ի՞նչ կանեն ընտրողները: