Բարոյականությունն ու անբարոյականությունը սեռական կյանքով չեն պայմանավորվում
Առավոտը գրում է. «Մի քանի օր առաջ առողջպահության նախարար Լևոն Ալթունյանն «Ազատության» եթերում նախ ասաց, որ մինչև 15 տարեկան աղջիկների 25 տոկոսը անանուն հարցման ժամանակ ասել է, թե զբաղվել է սեքսով, այնուհետև նախարարությունը նրան ուղղեց՝ նշելով, որ խոսքը տղաների 25 տոկոսի և աղջիկների 1 տոկոսի մասին է: Ցանկություն չունեմ արդարացնելու նախարարին՝ նման բարձր պաշտոն զբաղեցնող մարդը պետք է գիտակցի՝ ինչի մասին և ինչպես է խոսում: Մանավանդ, երբ խոսքը նման նուրբ, զգայուն թեմաների մասին է: Բայց դրանից հետո սկսված քննարկումը թեման, ինչպես միշտ, շեղեց այլ ուղղությամբ՝ տարավ մի տեղ, որտեղ ծաղկում է երեսպաշտությունն ու փարիսեցիությունը: Արձագանքը մոտավորապես հետևյալն է՝ «անբարոյականը դու ես, այլասերվածը դու ես ու քո շեֆերն են»: Այսինքն՝ քննադատները ելնում են այն կանխավարկածից, որ մինչև 15 տարեկանը սեքսով զբաղվելն անբարոյականություն է, փչացած, այլասերված լինելու դրսևորում, և ահա նախարարն այդ 25 տոկոս երեխաների մասին ինչ-որ վատ բան է ասել: Բայց նախ՝ եթե հարցված դեռահասը նման բան է ասում, դա դեռ չի նշանակում, որ հենց այդպես էլ կա: Ես, օրինակ, չեմ բացառում, որ տղաները ցանկալին իրականի տեղ են դրել, որովհետև, իմ համոզմամբ, ցանկացած առողջ 15 տարեկան տղա դա խիստ ցանկալի է համարում (աղջիկների մասին չեմ կարող ասել՝ դա էլ կանանց հարցրեք):   Բայց ամենակարևորը՝ ո՞վ ասաց, որ սեքսով զբաղվելն անբարոյականություն է: Իհարկե, որոշակի տարիքում դա պետք չէ անել, որովհետև կարող է վնաս հասցնել դեռահասների առողջությանը, նրա՝ դեռևս չձևավորված օրգանիզմին, դա կարող է հետագա ողջ կյանքի համար լուրջ հոգեբանական վնասվածք դառնալ: Պարզ է նաև, որ այդ ամենը անհրաժեշտ է բացատրել երեխաներին: Բայց բարոյականության կամ անբարոյականության հետ դա, իմ կարծիքով, կապ չունի:        Անբարոյականը, իմ ընկալմամբ, նա է, ով ստում է, ով երեսիդ ժպտում է, իսկ քո հետևից բամբասում, ով իր խոսքը չի պահում, ով լուծում է իր անձնական նյութական խնդիրները՝ ուրիշներին «ֆռռացնելով»: Բարոյականությունն ու անբարոյականությունը սեռական կյանքով չեն պայմանավորվում: Դուք չե՞ք տեսել կույս խաբեբաների և կաշառակերների:   Փողոցային հարցումներից մեկի ժամանակ մի կին հպարտորեն ասաց. «Ես երեք երեխա ունեմ, բայց երբեք սեբսով չեմ զբաղվել»»,-գրում է թերթը:   Նյութն ամբողջությամբ կարդացեք թերթի այսօրվա համարում: