Անցած շաբաթ Ազգային ժողովը հաստատեց 2018 թվականի պետական բյուջեն, որով 2018 թվականին կրթությանը շուրջ 500 միլիոն դրամ պակաս կտրվի, քան 2017 թվականին։
Չնայած հայտարարվեց, որ այդ կրճատումը չի անդրադառնա կարևոր ծախսերի վրա, սակայն դպրոցների բյուջեներում կրճատումներ են լինելու։ Մասնավորապես, մի շարք դպրոցներում քննարկվում է դասղեկության համար տրվող գումարները, խմբակների համար տրվող գումարները կրճատելու հարցը։ Առաջին հայացքից՝ թվում է, թե կրթության բյուջեի ընդամենը 0.4 % կրճատումն աննշան է և պետք է որ մեծ ազդեցություն չունենար։ Իրականում կրթության բյուջեի կրճատումը շատ ավելի մեծ է, քան ներկայացվում է։ Հիմնավորենք ինչո՞ւ։ 2018 թվականի սեպտեմբերից Հայաստանի հանրակրթական համակարգը լիարժեք կանցնի 12-ամյա կրթության։
Բանն այն է, որ 2006 թվականից սկսած հանրակրթական համակարգում կային երկու թերհամալրված դասարաններ, որոնցից մեկն ավարտեց այս տարվա ամռանը, մյուսը կավարտի 2018-ի ամռանը։ Մասնավորապես, այս տարվա ամռանը դպրոցները և քոլեջները կավարտեն շուրջ 15 հազար աշակերտ, իսկ առաջին դասարան կհաճախի շուրջ 40 հազար աշակերտ։ Բացի այդ, այս տարվանից Հայաստանն անցնում է 12-ամյա պարտադիր կրթության, ինչը նշանակում է, որ այլևս 9-րդ դասարանցիները չեն կարող ընդհատել իրենց կրթությունը։
Սա նշանակում է, որ 2018 թվականին շուրջ 5 հազար աշակերտ, ովքեր նախորդ տարիներին դուրս էին գալիս հանրակրթությունից 9-րդ դասարանն ավարտելուց հետո, այլևս չի կարող դուրս գալ։ Այսպիսով, ստացվում է, որ 2018 թվականի սեպտեմբերին հանրակրթությունում ունենալու ենք շուրջ 30 հազար աշակերտով ավելի, քան այս տարի։ Նախորդ տարիների ցուցանիշների հիման վրա կարող ենք կանխատեսել, որ մոտավորապես 5 հազար աշակերտ մյուս տարի արտագաղթելու է։ 2016 թվականին Հայաստանից արտագաղթել է մոտ 4800 աշակերտ։