ԱԺ-ում քննարկվում է «ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և «Պետական պարտքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի ժամանակ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը հայտարարեց, որ տպավորություն է ստեղծվում, որ օրինականացվում էք նախորդ վարկերի օգտագործման անօրինականությունը:
«Եթե մենք բերում ենք մի նոր կանոն, որը նախկինում չի եղել, ստացվում է՝ նախկինում խաղի կանոն չի եղել: Նախևառաջ պետք է գնահատական տաք նախորդին, թե այն վարկերը, որ ներգրավվել են, ինչ տրամաբանությամբ են օգտագործվել: Եթե դուք բերում եք նոր կանոն, պետք է ասեիք՝ անցած վարկերն ինչ կառուցվածք ունեն, ինչպես են օգտագործվել»,- հայտարարեց նա:
«Ելք» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանն էլ ասաց, որ այն խաղի կանոնները, որոնք ներկայացվում են, միտված են բուժելու տնտեսությունը.
«Ես ուզում եմ հասկանալ, այդ կանոնները, որ հիմա բերում ենք և օրենքի ուժ ենք տալիս, արդյոք գոյություն չունեի՞ն, և չպե՞տք էր այս օրենքներով առաջ շարժվել, որպեսզի չհասնեինք 60 տոկոսին: Սրանք ոսկե կանոններ են, որոնցով պետք է բուժեինք մեր տնտեսությունը, բայց մեր կառավարությունը, նույն իշխանությունը, նույն մարդիկ, ովքեր իշխանության են տարիներ շարունակ, պետք է փաստենք, որ գործել են ապաշնորհ, չեն գործել այնպես, որ տնտեսությունը բուժվի, սա է փաստում այս կանոնը»:
«Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանն էլ նշեց, որ այս փոփոխությունները կարևոր են հարկաբյուջետային հարաբերությունների կարգավորման առումով. «Այդուհանդերձ, ես մտածում եմ՝ էդ 60 տոկոսի ձեռքը կրակն ենք ընկել: Բոլոր դեպքերում, ֆորսմաժորային իրավիճակներ կարող են լինել մեր նման երկրների համար: Չեմ ասում՝ եկեք գերազանցենք 60 տոկոսը, այլ ասում եմ՝ եկեք հնարավորինս ռացիոնալ և արդյունավետ օգտագործենք պարտքային գումարները»: