«Ռազմական հակամարտությունը Սիրիայում վերջացած չէՄենք շատ լավ գիտենք, որ մարտերը Սիրիայում շարունակվում են, իսկ խաղաղ բնակիչները տառապում են հարձակումներից»,- Deutsche Welle-ի փոխանցմամբ հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին։
Ոչ մի «իրական պատճառ» չկա համաձայնվելու, որ սիրիական պատերազմը վերջին է հասել, իսկ իրավիճակը կարող է մոտ ժամանակներս նորմալանալ,ասել է նա:
ԵՄ-ն Սիրիայում խաղաղ գործընթացի համար միակ ուղին տեսնում է բանակցությունները Ժնևում, որոնք ընթանում են ՄԱԿ-ի հովանավորությամբ, հավելել է Մոգերինին: Միայն ՄԱԿ-ը կարող է երաշխավորել սիրիական հարցի «հուսալի շրջանակներ քաղաքական լուծման համար»: Միայն Ժնևում պայմանավորվածությունների ձեռքբերումից հետո ԵՄ-ն պատրաստ կլինի տրամադրել Սիրիայի վերականգնման համար խոստացված ֆինանսական միջոցները, նշել է Մոգերինին: