Որքան գումար է անհրաժեշտ Նոր տարի նշելու համար
«Կար ժամանակ, երբ 200 դոլարով կարելի էր նոր տարին նշել, հիմա դա հնարավոր չէ»,- «ՀԺ»-ի փոխանցմամբ՝ ասում է «Սպառողների միության» նախագահ Արմեն Պողոսյանը: Արմեն Պողոսյանը վստահեցնում է, որ այսօր սոցիալական միջին վիճակում գտնվող մարդուն նվազագույնը 250-300 դոլար է անհրաժեշտ նոր տարվա բարեկեցիկ սեղան ունենալու համար՝ այն էլ խոսքը քիչ թե շատ ֆինանսապես ապահոված ընտանիքների մասին է: Արմեն Պողոսյանի վստահեցմամբ՝ հիմա Հայաստանում մարդիկ կան, որ կերազեին այդ թվաքանակի գումար ունենալու եւ ամանորյա ապրանքներ գնելու մասին: «Այն, որ թանկացում լինելու է, մեր փորձը ցույց է տալիս, որ դա անխուսափելի է»,- ասում է «Սպառողների միության» նախագահը: Ինչպես ամեն տարի, այս տարի եւս ամանորյա թանկացումների հետ կապված բացառություններ չեն լինելու: Թանկանալու են առաջին անհրաժեշտության ապրանքները, որոնք հենց նոր տարվա հետ էլ կապված են՝ խաղալիքներ, մի շարք պարնամթերքներ եւ այլն: Ըստ Պողոսյանի՝ մսի կատաստրոֆիկ թանկացման հետ կապված կթանակա նաեւ երշիկեղենը` մասնավորապես՝ տեղական արտադրության: «Մեզ մոտ գները աճում են միշտ»,- ասում է Արմեն Պողոսյանը: Նրա խոսքով՝ կա մշտական գնաճ, որը սպառողները չեն էլ նկատում: Եւ, եթե նայենք երեք տարվա կտրվածքով, կտեսնենք, որ առաջին անհրաժեշտության ապրանքատեսակների մոտ 20% աճ է նկատվում, դրանց մեջ կան թռիչքային թանկացումներ, որոնք երբեմն ունեն կրիմինալ բնույթ, երբ ապրանքատեսակը կարճ ժամանակում կրկնակի թանկացվում է»: Ամբողջությամբ կարող եք կարդալ «Հայկական Ժամանակ» թերթի այսօրվա համարում: