Ավարտվել է 2017-ի Նոբելյան մրցանակի հանձման արարողությունը
РИА Новости-ն հայտնում է,որ 2017 թվականի խաղաղության նոբելյան մրցանակն Օսլոյում տեղի ունեցած արարողության ժամանակ շնորհվել է Միջուկային զենքի ոչնչացման միջազգային արշավին,որն  անցկացվել է նորվեգական մայրաքաղաքային դահլիճում և հեռարձակվել է Նորվեգիայի և Շվեդիայի հեռուստաալիքներով: Միջուկային զենքի ոչնչացման միջազգային արշավի ՝ICAN, գործադիր տնօրեն Բեատրիս Ֆինը ներկա է եղել Օսլոյում անցկացվող մրցանակաբաշխությանը Ճապոնիայից Սեցուկո Թերլոուի հետ միասին, ով վերապրել է 1945 թվականի Հիրոսիմայի ռմբակոծությունը և դարձել է միջուկային զենքի ոչնչացման շարժման ակտիվիստ: Խաղաղության նոբելյան մրցանակի դափնեկրի անունը հայտնի է դարձել այս տարվա հոկտեմբերին: Նոբելյան հանձնաժողովը, հայտարարելով հաղթողի անունը՝ ողջունել է «միջուկային զենքի ցանկացած կիրառման աղետալի հետևանքների նկատմամբ ուշադրություն գրավելու» և «պայմանագրերի հիման վրա այդ զենքի արգելքի ձեռքբերման հարցով նորարարական ջանքերի» ուղղությամբ ICAN-ի աշխատանքը: Ժնևում տեղակայված ICAN֊ը հիմնադրվել է 2007 թվականին: Խմբին անդամակցում են 468 գործընկեր կազմակերպություններ ավելի քան  100 երկրներում: Նոբելյան  մարցանակի գումարը յուրաքանչյուր անվանակարգում 2017 թվականին կազմում է 9 միլիոն շվեդական կրոն (1 միլիոն դոլար):