«Ժամանակ»֊ի զրուցակիցն է տնտեսագետ, ՀԱԿ վարչության անգամ Վահագն Խաչատրյան: - Ի՞նչ եք կարծում՝ 2018թ. աղքատության մակարդակն ավելի՞ կբարձրանա: Չէ՞ որ նոր Հարկային օրենսգրքի և ԵՏՄ-ին անդամակցելու արդյունքում մոտ 850 ապրանքատեսակների ակցիզային հարկը և մաքսատուրքը կբարձրանա: Թե՞ կառավարությունն ինչ-որ քայլեր է ձեռնարկում, որ աղքատությունը գոնե նույն մակարդակի վրա մնա:
- 2015 թ. համար ասում էին, որ 0,4 տոկոսով նվազել է աղքատությունը: Դա ունի պարզ բացատրություն՝ աղքատության շեմի գումարը մի փոքր նվազել է, իսկ դա բացատրվում էր այն հանգամանքով, որ գնանկում է տեղի ունեցել: Բայց արդեն 2017-ին 2016-ի նկատմամբ գնաճ կա, և դա նշանակում է, որ այս տարի հաստատ աղքատության մակարդակը բարձրանալու է, որովհետև հաջորդ տարվա բյուջեով նվազագույն աշխատավարձի, թոշակի և նպաստի բարձրացում չի նախատեսվում: Իսկ աղքատության այս 30 տոկոսի մեջ մտնում են հիմնականում նպաստառուներն ու թոշակառուները: Այնպես որ, 2017-ին աղքատության մակարդակը կբարձրանա, 2018-ին անգամ առանց այդ 850 ապրանքատեսակների թանկացմանն էլ ավելի ընդգծված կլինի: Անգամ ԿԲ-ն է իր կանխատեսումներում ասում է, որ գնաճն ավելի բարձր է լինելու: Եվ եթե աղքատության հաշվարկման այն մեթոդը, որն այս տարվա համար է կիրառվել կիրառվի 2018-ին, ապա 30 տոկոսից էլ կանցնի:
- Բայց իշխանություններն ասում են, որ վերը նշված հանգամանքներն առավելագույնը 1-2 տոկոս թանկացում կարող են առաջացնել:
- 1,2 տոկոս գնանկման արդյունքում, եթե աղքատությունը 0,4 տոկոսով նվազել է, ապա եթե գնաճը անգամ 2 տոկոս լինի, աղքատությունն անպայման ավելանալու է: Իսկ գնաճը հաստատ ավելին կլինի, քանի որ ավելանում է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների՝ 10 տոկոսով սեղմած գազի գինը, բենզինի գինը: Եվ եթե ԿԲ-ն է արդեն նման կանխատեսում անում, ուրեմն գիտի նաև արտաքին միջավայրից եկող սպասումները: Անգամ ԱՄՆ վերլուծաբաններն են դոլարի գինը բարձրացնելու վերաբերյալ ֆեդերալ-ռեզերվային քաղաքականության մասին իրենց եզրակացություններում ասում, որ դա կբերի գնաճի: Իսկ եթե դոլարի փոխարժեքը բարձրացավ, դա կբերի գնաճի: