Անտեսելով իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության մեջ չներքաշվելու մահմեդական աշխարհի և ՄԱԿ-ի հորդորները՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալ Թրամփը Երուսաղեմը ճանաչեց որպես Իսրայելի մայրաքաղաք: Նա նաև հանձնարարեց ԱՄՆ-ի դեսպանատունը տեղափոխել Երուսաղեմ: Այս մասին տեղեկացնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը ի կատար ածեց ընտրարշավի ժամանակ իսրայելամետ ընտրողներին տրված իր խոստումը՝ ճանաչել Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք:
Դոնալդ Թրամփը ասում է,- «Այսօր վերջապես ասում ենք ակնհայտը, որ Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաքն է: Սա ոչ այլ ինչ է, քան իրականության ճանաչում: Ես նաև Պետդեպարտամենտին հանձնարարում եմ սկսել ԱՄՆ-ի դեսպանատունը Երուսաղեմ տեղափոխելու գործընթացը: Եվ երբ դեսպանատունը կառուցված լինի, այն տուրք կլինի խաղաղությանը»:
Հիշեցնենք, որ Երուսաղեմը միջազգայնորեն երբեք չի ճանաչվել որպես Իսրայելի մայրաքաղաք և բոլոր երկրների դեսպանությունները գտնվում են Թել Ավիվում:
Մինչ Իսրայելը խրախուսել է մյուս երկրներին հետևել ԱՄՆ-ի օրինակին, տարածաշրջանում այս լուրը անհանգստության ալիք է բարձրացրել:
Պաղեստինցիներն այս քայլը անվանել են «մահվան համբույր» Մերձավոր Արևելքում խաղաղության հաստատման գործընթացում:
Պաղեստինցիների նախագահ Մահմուդ Աբբասի խոսնակ Նաբիլ Աբու Ռուդեինեհն ասում է,- «Նախագահ Աբբասի դիրքորոշումը հստակ է: ԱՄՆ-ի դեսպանատանտեղափոխումը Երուսաղեմ դեմ է միջազգային օրենքին և՝ անընդունելի մեր կողմից»:
Պաղեստինցիները դեմ են Թրամփի այս որոշմանը, ,քանի որ ցանկանում են Արևելյան Երուսաղեմը տեսնել, որպես իրենց ապագա պետության մայրաքաղաք: Արաբական պետությունների լիգան երեքշաբթի օրը նախազգուշացրել էր Թրամփին չճանաչել Երուսաղեմը որպես Իսրայելի մայրաքաղաք, այս քայլը նկարագրելով ինչպես «բացահայտ արգեսիա» արաբների դեմ: Թուրքիայի նախագահն ու Իրաքի վարչապետը դատապարտել են այս քայլը նույնիսկ նախքան Թրամփի պաշտոնական հայտարարությունը:
Իրաքի վարչապետ Հեյդար Ալ Աբադին ասում է,- «Իրաքի կառավարությունը նախազգուշացնում է, որ պաղեստինցիների, արաբների, մահմեդական աշխարհի ու այլ կրոնների անտեսումը լուրջ հետևանքներ կունենա տարածաշրջանի կայունության և աշխարհի վրա: Երուսաղեմը բոլոր կրոնների և էթնիկ խմբերի գոյակցության կենտրոնն է, և ոչ մի առանձին կառույց չի կարող այս հարցի շուրջ միանձնյա որոշում ընդունել»:
ՄԱԿ-ը նույնպես անհանգստություն էր հայտնել որևէ քայլի շուրջ, որը կարող է Մերձավոր Արևելքում խորացնել լարվածությունը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկն ասել է,- «Մենք միշտ դիտարկել ենք Երուսաղեմը որպես մի խնդիր, որը պետք է լուծվի երկու կողմերի ուղիղ բանակցությունների միջոցով»:
ԱՄՆ-ի նախագահը այս քայլը բնորոշել է որպես առաջընթաց իսրայելա-ամերիկյան հարաբերություններում, սակայն մատնանշել է, որ չի ցանկանում վատթարացնել հարաբերությունները արաբական աշխարհի հետ: Միացյալ Նահանգները, նրա խոսքերով, չի միջամտի Երուսաղեմի սահմանների հստակեցման բանակցություններին, և իր դիրքորոշումն առավելագույն կերպով ներկայացնելու համար ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Մայք Փենսը կմեկնի Մերձավոր Արևելք: