Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը չի ցանկանում, որ բնակչության կենսամակարդակը բարելավվի, քանի որ հակառակ դեպքում վերջինս ընտրություններում հաղթանակ չի տանի: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 6-ին, ԱԺ 2018 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հանրապետական կուսակցությունը վերջին ընտրություններում 700 քանի հազար ձայնի 90 տոկոսը ստացել է ընտրակաշառքով, 10 հազար դրամը տվել են, ձայնը ստացել են: Հիմա որեւէ մեկը կարո՞ղ է բացատրել, թե ինչի էս խորհրդարանական մեծամասնությունը պետք է ուզի, որ ժողովուրդը ավելի լավ ապրի քան հիմա: Չպիտի ուզենա, որ մարդը լավ ապրի, որովհետեւ եթե մարդը լավ ապրեց, 10 հազար դրամը իր համար մեծ գումար չի լինելու, որ ինքը գնա վազելով հանրապետականի համար քվեարկի»,-ընդգծեց Փաշինյանը:
«Էս իշխանությանը հարկավոր է, որ ՀՀ քաղաքացին 10 հազար դրամին կակա ասի, որ ինքը ընտրություններում հաղթի»,-ասաց պատգամավորը:
«Հաջորդ տարին, միանշանակ, լինելու է թանկացումների տարի։ Սա ընդունում է նաև կառավարությունը, որովհետև կառավարության ներկայացրած բյուջեի նախագծով գնաճը կանխատեսվել է չորս տոկոս։ Սա վերջին տարիների գնաճի ամենաբարձր կանխատեսումն է», - հայտարարեց Փաշինյանը։
Ավելին, պատգամավորի խոսքով, արդեն այսօր մի շարք ապրանքատեսակներ թանկացել են՝ կարագը թանկացել է շուրջ 39 տոկոս, խոզի միսը՝ 40 տոկոս, տավարի միսը՝ 20 տոկոսով, բենզինը՝ ութ տոկոսով և այլն։
Հաջորդ տարվա թանկացումները, ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով, անխուսափելի են նաև Հարկային օրենսգրքով սահմանված առանձին հարկատեսակների բարձրացման ու նաև Մաքային նոր օրենսգրքով ընդունված նոր մաքսավճարների պատճառով։
«Եվ այսպես, հաջորդ տարի սպասվում է սեղմված գազի, բենզինի, հավի մսի, օղու, ծխախոտի, շաքարավազի, բուսական յուղի, ատամի մածուկի և բազմաթիվ այլ ապրանքների թանկացում», - հայտարարեց Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ կառավարությունը այս ամենի նկատմամբ «խորը արհամարհանք է դրսևորում»։