ԵԱՏՄ մաքսային օրենսգրքի քննարկման ժամանակ «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ իրենց խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու այս համաձայնագրին:
Ըստ նրա` գուցե ՊԵԿ փոխնախագահ Վարդան Միրումյանը շատ լավ ներկայացրեց նախագիծը, բայց առանց վերլուծելու այն խնդիրները, որ մենք ունենում ենք ԵԱՏՄ այս կամ այն փաստաթղթին միանալով, և ընդունել մի այսպիսի փաստաթուղթ էլ, շատ վտանգավոր է:
Փաշինյանը այնուհետև ներկայացրեց մի նամակ, որում ՌԴ-ում բնակվող ՀՀ քաղաքացին նշել է, որ իր կնոջը թույլ չեն տալիս երկարաժամկետ գրանցվել ՌԴ-ում, քանի որ աշխատանքային պայմանագիր չունի: Փաշինյանը նշեց, որ երբ քաղաքացին ասել է` ԵԱՏՄ անդամ պետություն ենք, ապա նրան պատասխանել են. «Это все ерунда»: «Դուք ասում էիք ԵԱՏՄ մտնելուց հետո աշխատուժը գնալու է, պոմիդորը գնալու է, տնտեսական զարգացումը գալու է: Հիմա ի՞նչ է տեղի ունենալու: Մենք պարտավոր ենք էս գլխից քաղաքական արձանագրումն անել, որ հետո չասենք` վայ գլխի չենք ընկել: Երբ էս լավ ներկայացված հաստ փաստաթղթերը մաքսային մեր գործընկերներին ցույց տան, ասելու են` это все ерунда, ստացվելու է, որ ՀՀ ԱԺ-ն երեք տարի զբաղված էր «եռունդաներին» կողմ քվեարկելով, այդ պատճառով մենք չենք ուզում «եռունդաներին» կողմ քվեարկել: Մենք մաքսային միության օրենսգրքին միանալու համաձայնագրին խիստ հարգելի պատճառով դեմ ենք քվեարկելու»,- եզրափակեց պատգամավորը: