ՊԵԿ փոխնախագահ Վախթանգ Միրումյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով հարցին` ի՞նչ ապրանքներ և ի՞նչ ծավալով են թանկանալու ԵԱՏՄ որոշ պայմանագրերի` ուժի մեջ մտնելուց հետո, ասաց, որ Հայաստանի համար միասնական տարիֆների բացառության ժամկետը կամաց-կամաց լրանում է մինչև 2020-ը՝ յուրաքանչյուր ապրանքատեսակի մասով:
«Առհասարակ, դժվար է պատասխանել՝ թանկացում սպասվո՞ւմ է, թե՞ ոչ: Օրինակ՝ թռչնի մսի համար նախատեսված է, որ մաքսադրույքը 14 տոկոսից սահմանվելու է 18 տոկոս: Այսինքն՝ 4 տոկոսային կետով ավելացում է լինելու, բայց թե ինչպե՞ս դա կանդրադառնա գների վրա, պայմանավորված է մի շարք հանգամանքներով: ԵԱՏՄ անդամ երկրներից ներմուծումները մաքսատուրքով չեն հարկվում: Սա նշանակում է, որ եթե Հայաստանը երրորդ երկրներից ներմուծումը փոխարինում է ԵԱՏՄ երկրներից կատարվող ներմուծումներով, ապա մաքսատուրքի թանկացումը չի ազդի այդ ապրանքի վրա»,- ասաց Միրումյանը:
Հարցին` երրորդ երկրներից ներմուծումները կրճատվելո՞ւ են, տեղեկացրեց, որ այո: «Եթե մաքսատուրքի դրույքաչափերը բարձրանում են, այլ պայմաններում ստեղծվում է հնարավորություն այնպիսի երկրներից ներմուծելու, որտեղ մաքսատուրքերի ազդեցությունը չեզոքացվում է»,- վբացատրեց նա: