Ազգային ժողովում քվեարկության 6 կողմ, 76 դեմ արդյունքներով Ելք խմբակցության ներկայացրած «Հայաստանի մասով ԵԱՏՄ պայմանագրի գործողությունը դադարեցնելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ ԱԺ հայտարարության նախագիծն օրակարգ ընդգրկելու հարցը» օրակարգ չընդգրկվելու որոշումից հետո վարման կարգի վերաբերյալ իր խոսքում ԱԺ Ելք խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանն ասաց, որ այս քվեարկության հաստատվեց Հայաստանի քաղաքական համակարգում առկա դիսբալանսը:
«Ցավոք, խորհրդարանում կրկին արձանագրվեց այն դիսբալանսը, որ մենք ունենք հայկական քաղաքական համակարգում առ այն, որ մենք նաև քաղաքական փոխզսպումների և հակակշիռների մեխանիզմ չունենք»,- այսօր Ազգային ժողովում հայտարարեց «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանն ասաց, որ ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի արհեստական հակադրությունը չի բխում Հայաստանի շահերից:
«Մենք հակադրության մասին չենք խոսել: Հակադրությունը եղել է ՀՀԿ-ի մեր գործընկերների փաստարկների մեջ: Ես առաջարկում եմ մարզերով այցելել գյուղեր և քաղաքներ ու մարդկանց բացատրել, թե ինչո՞ւ են ապրանքներն այսպես ամենօրյա ռեժիմով թանկանում, և հունվարի 1-ից ինչո՞ւ են ապրանքները թանկանալու ուժի մեջ մտնող մաքսային օրենսդրությամբ և Հարկային օրենսգրքով:
Մարդկանց բացատրեք, որ Հայաստանը զարգանում է, ապրանքները չեն թանկացել: Կարագն այնքան է թանկացել, որ մարդիկ արդեն կարագն են գրավ դնում, դրա մասին մտածեք»,-ի պատասխան Ֆարմանյանի ասաց Մարուքյանը: