Այսօր Աջափնյակ եւ Դավիթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում էքստրասենս Անի Մաջնունյանի սպանության գործով դատական նիստն էր: Սպանության մեջ մեղադրվող «Յանուս» արտիստական թատրոնի տնօրեն եւ գլխավոր ռեժիսոր Մուշեղ Մխիթարյանն ու իր փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանը 2 միջնորդություն ներկայացրին դատարան:
Հիշեցնենք, որ Մուշեղ Մխիթարյանը մեղադրվում է ավազակությամբ զուգորդված դիտավորյալ սպանության համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ կետով: Նա իրեն մեղավոր չի ճանաչում:
«Վեցերորդ զգայարան» հեռուստաշոուից հայտնի էքստրասենս Անի Մաջնունյանը սպանվել էր իր բնակարանում՝ դանակի բազմաթիվ՝ մոտ 60, այդ թվում՝ պարանոցին հասցված հարվածներով: Նրա դիակը հայտնաբերվել է 2015 թվականի օգոստոսի 5-ին:
Նախորդ օրը՝ օգոստոսի 4-ին, ժամը 23-ի սահմաններում Անի Մաջնունյանին, ըստ գործի տվյալների, այցելել է սպանության համար մեղադրվող Մուշեղ Մխիթարյանը՝ «Յանուս» թատրոնի երիտասարդ ղեկավարը, ում հետ Անին ծանոթ էր մի քանի ամիս…
Գործի դատաքննության ընթացքում դժբախտ պատահարից՝ շմոլ գազի թունավորումից մանկահասակ երեխայի ու ամուսնու հետ մահացել է այս գործով առանցքային վկա Աննա Մ.-ն, ով դեպքի օրը Մուշեղի հետ գնացել էր Անի Մաջնունյանի բնակարան:
Այսպիոսվ՝ միջնորդություններից մեկի համաձայն, Մուշեղ Մխիթարյանը դատարանին խնդրում է ամբուլատոր դատահոգեբժշկական փորձաքննություն իրականացնել: «Փորձաքննությունից ստացանք պատասխան, թե ես փորձում եմ գիժ երեւալ: Եթե ես փորձեի գիժ երեւալ, երբեք հանդես չէի գա գրագետ միջնորդություններով, չէի տպագրվի մամուլում արվեստի մասին մասնագիտական հոդվածներով: Իմ մոտ նկատում եմ հիշողության տատանումներ եւ դեպրեսիվ վիճակ: Իրականում ուզում եմ ոչ գիժ լինել, ոչ էլ խուսափել պատասխանատվությունից: Ես լավ գիտեմ իմ վիճակը, ներկայումս գտնվում եմ Նուբարաշենի նյարդահոգեբույժների հսկողության տակ, ստանում եմ դեղամիջոցներ, որոնք ոչ միայն չեն պակասում, այլ նաեւ ավելանում են: Ես այլեւս չեմ վստահում «Նուբարաշեն» հոգեբուժական ՓԲԸ-ին եւ դատարանին խնդրում եմ եւս մեկ անգամ ամբուլատոր դատահոգեբանական, դատահոգեբուժական համալիր փորձաքննություն նշանակել՝ ամբուլատոր»:
Հաջորդ միջնորդությամբ էլ Մուշեղ Մխիթարյանը միջնորդել էր համապատասխան օպերատորից պահանջել Աննա Մ.-ի մայրիկի անունով գրանցված հեռախոսի վերծանումները՝ ասելով, թե Աննան նաև այդ հեռախոսահամարն է օգտագործել: Ամբաստանյալի կարծիքով՝ հիշյալ վերծանումները պետք է ապացուցեին, որ ինքն ու Աննան մշտապես շփվել են, Աննան իրենից երբեք չի վախեցել:
Տուժողի իրավահաջորդի՝ Անի Մաջնունյանի մայրիկի ներկայացուցիչ, հանրային պաշտպանի գրասենյակի փաստաբան Թամարա Բաղդասարյանն առարկեց միջնորդության դեմ: Վկա Աննա Մ.-ի մեկ հեռախոսահամարի վերծանումներով ու գործի մյուս հանգամանքներով էլ է ապացուցվում, որ Մուշեղն ու Աննան շփվել են, Աննան Մուշեղից սկզբում չի վախեցել, նրանից վախեցել է սպանության պահին ու դրանից հետո… Տվյալ միջնորդությամբ, ըստ տուժող կողմի, գործի դատաքննությունը լրացնելու ոչ մի նոր հանգամանք ի հայտ չի բերվում:
Դատարանը մերժեց այս միջնորդությունը: