Փաստաբանը միջնորդել է գլխավոր դատախազությանը անհապաղ ազատ արձակել Սուրեն Խաչատուրովին
ՌԴ-ում ադրբեջանցի գործարարի կողմից հետապնդվող և այժմ Երևանում՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոցում», անազատության մեջ գտնվող Սուրեն Խաչատուրովին անհապաղ ազատ արձակելու կապակցությամբ նրա փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը այսօր միջնորդություն է ներկայացրել Գլխավոր դատախազին: Բանն այն է, որ օրեր առաջ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշել էր կասեցնել ՀՀ իրավապահների կողմից Սուրեն Խաչատուրովին ՌԴ իշխանություններին հանձնելու գործընթացը: Փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանի ներկայացմամբ, ՄԻԵԴ-ը հիշեցրել է իր որոշումը չկատարելու հետևանքները և ընդդեմ Թուրքիայի գործը, որի շրջանակում Թուրքիան չէր կատարել ՄԻԵԴ-ի պահանջը: Ներկայացնելով Խաչատուրովի նկատմամբ ՌԴ-ում հարուցված գործի նախապատմությունը՝ Բաղդասարյանն Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ Խաչատուրովը Մոսկվայում է եղել 1996-ից, աշխատել է տարբեր տեղերում, ունեցել տարբեր պաշտոններ: Լինելով համատիրության պետի տեղակալ՝ փաստաբանի փոխանցմամբ՝ նա նաև կարողացել է վերահսկողություն իրականացնել շինարարությունների նկատմամբ, տալ կամ չտալ թույլտվություններ: «Ինքը ինձ պատմել է, որ աշխատանքի ընդունվելուց հետո նկատել է բազմաթիվ խախտումներ ադրբեջանցի գործարար Թելման Իսմայիլովի շինարարական գործունեության մեջ: Իսմայիլովները բազմիցս սպառնացել են, թե կսարքեն Խաչատուրովի գլխին, և ինչ-որ անձ ցուցմունք է տվել իրավապահներին, թե փորձել են կաշառք տալ, բայց Խաչատուրովը աշխատասենյակում չի եղել, ինչի պատճառով չեն կարողացել կաշառք տալ: Արդյունքում փաստացի քրեական գործ են հարուցել, բայց մինչ այդ, ինքը կարողացել է շուտ գալ Հայաստան, և հիմա Հայաստանի իշխանությունները փորձում էին նրան հանձնել ՌԴ-ին, սակայն ՄԻԵԴ-ը կասեցրեց հանձնման որոշման իրականացումը», - ներկայացրեց փաստաբանը: Նիկոլայ Բաղադասարյանի խոսքով՝ ութ ամիս շարունակ պաշտպանական կողմը փորձում էր իրավապահներին բացատրել, որ անօրինական է առողջական վատ վիճակում գտնվող կալանավորին հանձնել այլ երկրի իրավապահներին, սակայն ապարդյուն. նրանց բողոքը երկու անգամ մերժել է Վերաքննիչ դատարանը, իսկ Վճռաբեկ դատարանը նույնիսկ վարույթ չի ընդունել այն: «Մարդը ակնհայտ առողջական վատ վիճակում է, սկզբում գտնվում էր քաղաքացիական հիվանդանոցում: Սակայն նրան ռուս իրավապահների ցուցումով կալանավորել են, ու առողջությունը կտրուկ վատացել է քննչական մեկուսարանում: Այժմ Խաչատուրովը «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» է», - ասաց փաստաբանը: Բաղդասարյանը նաև տեղեկացրեց, որ Գլխավոր դատախազությանը միջնորդել է անհապաղ ազատ արձակել Սուրեն Խաչատուրովին, որին պահելու առավելագույն ժամկետը լրանում է դեկտեմբերի 11-ին: «Ես միջնորդում եմ անհապաղ ազատ արձակել, քանի որ մինչև դեկտեմբերի 11-ը ոչինչ չի փոխվի», - ասաց Բաղդասարյանը:
Երբ կհանդիպեն Պուտինը, Թրամփն ու Զելենսկին Դանակի հարվածներից uպանված 20-ամյա տղան ՊՆ պայմանագրային զինծառայող էր. մանրամասներ. Armlur Ողբերգական ավտովթար․ մետաղի ջարդոնի վերածված մեքենայից դուրս են բերել տղամարդու դին Սրանց պետք է հեռացնել, որ և՛ անկախ Հայաստան լինի, և՛ իրական հայ-ռուսական դաշինք․ Շարմազանով Ռուբեն Վարդանյանին և մյուսներին դատում են նրա համար, որ նրանք հայ են․ Արման Թաթոյան Առեղծվածային մահվան դեպք՝ Գեղարքունիքի մարզում. Սևանի կենտրոնական հրապարակում այսօր 20–ամյա երիտասարդի են սպանել Արմավիրի բանտ տանող ճանապարհի ցուցանակի վրա քաղաքացու մարմին է կшխված եղել ՀՀ ԱԱԾ-ի պարզաբանումն ինձ հիշեցնում է դասական անեկդոտը․ Նաիրի Հոխիկյան Ռուսաստանից Վրաստան անցած տասնյակ բեռնատարների վարորդների փետրվարի 12-ից թույլ չեն տալիս ուղևորվել Հայաստան ԲԴԽ-ն փաստաբանանների նկատմամբ «խաչակրաց արշավանքի» նախադրյալ է ստեղծում․ Էդուարդ Սարիբեկյան Իրանը բացառել է հարստացված ուրանի արտահանումը երկրից 2018-ից մինչ այսօր Նիկոլ Փաշինյանի օգտագործած զենքն է Դու ուրիշ փողոցի անուն չգիտե՞ս: Թբիլիսյան խճուղով դրան տարեք Սեւանի դաչա Զելենսկին պատժամիջոցներ է սահմանել 46 ռուսաստանցու և Իրանի 2 քաղաքացու նկատմամբ Որևէ կերպ պետք է արդարացնել սեփական գոյությունը․ Արթուր Ղամբարյանը՝ ԲԴԽ հայտարարության մասին Իրանը զիջման չի գնա․ Արաղչի Քչերը գիտեն, որ էդ գաղափարի հեղինակը Անաստաս Իվանովիչն (Միկոյանը) է եղել, ով Մաո Ձեդունի մերձավորն էր, ու հիմք է դրել «չինական կոմունիզմ» ասվածին. Հովասափյան Չարլզ III-ը կաջակցի եղբորը իրավահաջորդությունից հեռացնելու որոշմանը․ The Times Գերմանական Թյուրինգիայի հայ համայնքի նախագահը քրեական հայց է ներկայացրել ընդդեմ Ալիևի Բակո Սահակյանի որդին` Տիգրանը, Բագրատ Սրբազանի համար հանձնուք է տարել բանտ... Կարևոր չէ, թե ով քանի մանդատ կստանա, այլ թե ինչ ներուժ կձևավորվի․ «Միասին» շարժումը վերջնական որոշում չունի ընտրություններին մասնակցության ձևաչափի շուրջ Մեր հանճարեղ կառավարությունը նորից զբաղված է Ազգային «բեսեդկայի» կերպարների փողոցային «ռազբորկաներով»․Արթուր Խաչիկյան Իրանը չի զիջի համաշխարհային տերությունների ճնշման տակ․ Փեզեշքիան ՆԱՍԱ-ն նախատեսում է մարտի սկզբին տիեզերագնացներ ուղարկել Լուսին Հորդանանը քննադատել է գրեթե ողջ Մերձավոր Արեւելքի հանդեպ Իսրայելի իրավունքի մասին ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությունը