Թուրքիայում Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրության ձգձգումը տեղի հայ համայնքին վաղուց պահում է լարվածության մեջ, գրում է Ակոսը` բարձրացնելով մի քանի հստակ հարցեր:
«Ստամբուլի նահանգապետարանի ու հայկական համայնքի տարբեր ներկայացուցիչների հանդիպումների ժամանակ զգում ենք, որ հաշվի չեն առնում պատրիարքի տեղապահին ու ընտրությունները նախաձեռնող հանձնաժողովին։ Սակայն թուրքական կառավարությունը բարձրաձայն չի հայտարարում, թե որոնք են նրանց հաշվի չառնելու հիմնավորումները։ Այդ պատճառով կարծում ենք, որ հայ համայնքի մոտ առաջացած հարցերն անհրաժեշտ է ուղղել թե՛ թուրքական կառավարությանը, թե՛ հայոց պատրիարքարանին»,- նշում է պարբերականը:
Հարցերը հետեւյալն են.
Ստամբուլի նահանգապետ Վասիփ Շահինը հայոց պատրիարքի տեղապահ Բեքչյանի ու ընտրությունը նախաձեռնող հանձնաժողովի մասին ասե՞լ է․ «Մենք նրանց հաշվի չենք առնում»։ Եթե ասել է, ապա որո՞նք են հիմնավորումները։
Ստամբուլի նահանգապետարանն ընտրությունների ուղղությամբ արված քայլերի ժամանակ խախտումնե՞ր է հայտնաբերել։ Եթե այդպիսի դիտարկում կա, ապա ի՞նչ գնահատական պետք է տալ նախագահ Էրդողանի՝ ապրիլի 24-ին ցավակցական հեռագրում առկա խոսքին, թե․ «Հուսով ենք, որ կարճ ժամանակում կկայանա Թուրքիայի հայոց պատրիարքի ընտրությունը»։
Ստամբուլի նահանգապետն արքեպիսկոպոս Աթեշյանին արդյո՞ք ասել է․ «Դուք դեռ հրաժարական չեք տվել։ Մենք ձեզ ճանաչում ենք որպես պատրիարքի գլխավոր տեղապահ»։
Եկեղեցական գլխավոր ժողովի քվեարկությամբ պատրիարքի գլխավոր տեղապահ ընտրված արքեպիսկոպոս Աթեշյանը, նույն Եկեղեցական գլխավոր ժողովի քվեարկությամբ այդ պաշտոնը կորցնելուց հետո, արդյո՞ք դադարեցրել է իր գործունեությունը։
Եթե այդպես է, ապա արքեպիսկոպոս Աթեշյանն ինչո՞ւ է դժվարությամբ հրաժարական տալիս։ Պետությունից ակնկալի՞ք ունի։
Թուրքիայի համար պատրիարքի ընտրության հարցում «համապատասխան» կամ «անհամապատասխան» թեկնածուներ կա՞ն։ Եթե այդպես է, միթե պատրիարքարանում դա չպետք է գնահատվի որպես միջամտություն եկեղեցու ներքին գործերին։
Պետության անունից արված այսքան հայտարարություններից հետո ի՞նչ գնահատական պետք է տալ համապատասխան պաշտոնյաների՝ համառությամբ լռելուն:
Պոլսում ոչ մի կերպ չի հաջողվում հայոց նոր պատրիարք ընտրել: Ընտրության գործընթացը կազմակերպում է տեղապահ Բեքչյանը, որին որպես տեղապահ չեն ընդունում Թուրքիայի իշխանությունները: Ստամբուլի նահանգապետարանը, օրինակ, անպատասխան է թողել նրա նամակը, փոխարենն ընդունելով հայ եկեղեցականների պատվիրակությանը` առանց Բեքչյանի:
Բեքչյանի դեմ եղած տրամադրությունների մասին խոսել է նաեւ Պոլսի հայկական Սուրբ Փրկիչ հիվանդանոցի հիմնադրամի նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուն` նշելով, որ պետության այդպիսի վերաբերմունքի պատճառը Բեքչյանի՝ 2016 թվականին գերմանական թերթերից մեկին տված հարցազրույցն է: