Թուրքիայում անչափահաս բանտարկյալների թիվը 2016թ. նախորդ տարվա համեմատ աճել է 13 տոկոսով: Ըստ թուրքական ընդդիմադիր «Cumhuriyet» թերթի կայքի՝ այս մասին հայտնի է դարձել Թուրքիայի վիճակագրական ընկերության արձանագրած տվյալների վերլուծությունից:
2016թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ թուրքական բանտերում գտնվողների 63.8 տոկոսը դատապարտյալներ են, 36.2 տոկոսը՝ կալանքի տակ գտնվողներ: Նրանց 95.8 տոկոսը տղամարդիկ են, 4.2 տոկոսը՝ կանայք:
Վերլուծությունը ցույց է տվել, որ Թուրքիայի բանտերի ծանրաբեռնվածությունն ավելի է արագ է աճում, քան ողջ երկրի բնակչության թիվը: Այսպես, եթե 2011թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ երկրի բնակչության յուրաքանչյուր 1000 անձից անազատության մեջ էր գտնվում 181-ը, ապա 2015թ. այդ ցուցանիշը կազմել է 225, 2016թ.՝ 251: Միաժամանակ, 2016թ. դրությամբ 12-ից բարձր տարիքի քաղաքացիներից յուրաքանչյուր 1000 անձից 311-ը գտնվում է անազատության մեջ:
2016թ. ընթացքում թուրքական բանտերում է հայտնվել 187.730 մարդ: Կալանավայրից ազատ արձակված քաղաքացիների թիվը կազմել է 198.832: Ազատազրկվածների 96.2 տոկոսը և ազատ արձակվածների 96.3 տոկոսը տղամարդիկ են:
Ազատազրկվածներից 982-ը պատկանում են 12-17 տարիքային խմբին: Այդ ցուցանիշը 13 տոկոսով գերազանցում է նախորդ տարվա ընթացքում ազատազրկված անչափահասների թիվը: