Գրականագետ Նարինե Դիլբարյանը վճռական քայլ է համարում ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրումը. «Առաջին անգամ բավական տևական ժամանակամիջոց հետո Հայաստանը դառնում է գործուն քաղաքականության, պետական դիվանագիտության ոչ թե օբյեկտ, այլ սուբյեկտ։ Այս համաձայնագիրն անգամ Եվրոպայի կողմից շատ զգուշավոր է, կիսատ-պռատ է, բայց ավելի լավ է գոնե մի քայլ կատարել, քան տեղում կանգնած մնալ»։
Նրա խոսքով՝ այս գործընթացը երկարատև աշխատանք է պահանջում.
«Որքան էլ երկիրն ինքնուրույն է քաղաքական դաշտում, այնքան նրա հետ ավելի շատ են հաշվի նստում։ Ռուսաստանի քաղաքագիտական թևի կարծիքը ևս արտահայտում է պաշտոնական Ռուսաստանի մտահոգությունները։ Չեմ կարծում, թե Ռուսաստանը մտահոգված չէ։ Այսօր Ռուսաստանն ինքը բարդ իրավիճակում է։ Ռուսաստանում պարզապես հասկացել են, որ այդ գործընթացին ակտիվ դիմադրելով՝ կարելի է վտանգավոր բախումների առաջ կանգնել։ Ռուսաստանն այսօր քաղաքական մեկուսացման մեջ է»։
Նրա դիտարկմամբ՝ ՀՀ-ԵՄ համաձյանագիրը Ռուսաստանի հետ միանշանակ համաձայնեցված է եղել. «Այդպիսի քայլերը չեն կարող համաձայնեցված չլինել, այն էլ՝ այնպիսի պարագայում, երբ մենք ԵՏՄ անդամ ենք»։