«Հայաստանը և Եվրոպան կապող պատմական բազում թելեր կան, իսկ այժմ ստեղծվում են մեր փոխհարաբերությունների նոր պատմություն՝ հենված անցյալի վրա և ուղղված ապագային։ Սակայն մենք նպատակ չունենք մեր հարաբերությունները կառուցել որևէ այլ երկրի կամ կառույցի հետ համագործակցության հաշվին: ՀՀ-ն երբեք չի հակադրել բարեկամների շահերը, այլ փորձել է համադրել դրանք»,- ԱԺ-ում «Հայաստան-ԵՄ. համապարփակ և ընդլայնված գործընկերություն» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտարարեց խորհրդարանի նախագահ Արա Բաբլոյանը։ Նա հավաստիացրեց, որ դրա համար կա անհրաժեշտ քաղաքական կամքը։
ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը եզակի է, քանի որ Հայաստանն իր պատմական ու աշխարհագրական դիրքով կամրջում է Եվրոպական ու Եվրասիական միությունները,ասաց նա:
ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանը կարևորում է եվրոպական անվտանգության համակարգը, որը հիմնվում է յուրատեսակ եռնակյունու վրա` Եվրամիություն, ԵԱՀԿ և ՆԱՏՕ։ Ընդ որում, ըստ նրա, ԵԱՀԿ-ն Արցախյան հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող միակ կառույցն է՝ ի դեմս Մինսկի խմբի համանախագահության։
«ՀՀ համար կարևոր նշանակություն ունի նաև ՀԱՊԿ-ին անդամակցումը:ՀՀ-ն լավագույնս կարող է հավասարակշռել համագործակցությունն ավտանգության այս երկու համակարգերի հետ՝ միաժամանակ որոշակի դեր ունենալով նաև նրանց միջև առկա խնդիրների հարթեցմանը նպաստելու գործում»,-ասաց նա: