Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանի համոզմամբ՝ «E-draft.am»-ն իշխանությունները դարձրել են Նազարի դրոշակ:
«Լրագրողական հասարակական կազմակերպությունները լուրջ աշխատանքի առաջարկ են անում, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնյան դա վերածում է լեզվակռվի, և դա փակուղի է ստեղծում և հնարավորություն չի տալիս իսկապես երկխոսություն ու համագործակցություն սկսել»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը մեղադրել էր քաղհասարակությանը ծուլության և անգործության մեջ՝ նշելով, որ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» նոր օրենքի նախագիծը դրված է եղել «e-draft»-ում, սակայն քաղհասարակության կողմից ոչ մի առաջարկ չի հնչել:
«Ցավոք, մենք ընդամենը 2017-ի նոյեմբերի 16-ին, երբ կառավարությունն արդեն հավանության արժանացրեց այդ օրինագիծը, միայն այդ օրն իմացանք, որ գործադիր իշխանությունն իր կողմից նոր օրենք է մշակել, և երեք լրագրողական կազմակերպությունները և լրագրողական հանրությունը դրանից անտեղյակ են եղել: Դա շատ տարօրինակ մոտեցում էր:
Մեզ որպես հակափաստարկ՝ բերեցին, որ այդ օրինագիծը դրված է եղել «edraft.am» կայքում: «E-draft.am»-ն իշխանությունները դարձրել են Նազարի դրոշակ, և այնտեղ երկու շաբաթ օրինագիծ տեղադրելով՝ ասում են՝ դրեցինք հանրային քննարկման: Դա հանրային քննարկում չէ: Ի վերջո, մենք մեր ալտերնատիվ օրինագիծն ունենք: Ես համոզված եմ, որ իշխանությունների համապատասխան օղակները, այդ թվում նաև՝ կարգավորող մարմինները, շատ լավ տեղյակ են մեր գործունեության մասին, ու գիտեն, որ մենք մեր առաջարկություններն ունենք: Եթե Դավիթ Հարությունյանը տեղյակ չի եղել դրա մասին, դա էլ իրենց խնդիրն է»: