Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանն անդրադարձավ նաև տոնական և նախատոնական օրերին մաքսային ծառայության և առևտրային բանկերի աշխատանքային գրաֆիկ սահմանելու կարգին։
«Իրականացված ուսումնասիրությունները փաստում են, որ տոնական և նախատոնական օրերին կտրուկ ակտիվանում է արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնող տնտեսավարողների գործունեությունը, ընդլայնվում են ներմուծման ու արտահանման ծավալներն ու հաճախականությունը, ֆիզիկական անձինք առավել հաճախ են հատում մաքսային սահմանը», - ասաց վարչապետը։
Փոփոխությունը պայմանավորված է նրանով, որ այդ օրերին կտրուկ ակտիվանում է արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողների գործունեությունը, ընդլայնվում է ներմուծման եւ արտահանման ծավալների հաճախականությունը ֆիզիկական անձինք առավել հաճախ են հատում սահմանը:
արչապետն այս կապակցությամբ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահին ու Կենտրոնական բանկի նախագահին առաջարկեց դեկտեմբերի երկուսից մինչեւ հունվարի տոնական օրերի ավարտը տնտեսվարողներին մատուցվող մաքսային ծառայությունների անընդհատությունն ու անխափանությունն ապահովելու նպատակով շաբաթ կիրակի եւ տոնական օրերին բոլոր մաքսատներում, ինչպես նաեւ առեւտրային բանկերում սահմանել աշխատանքների կազմակերպման հերթապահություն։