ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում «Հայաստանի Հանրապետության մասով Եվրասիական Տնտեսական Միության պայմանագրի գործողությունը դադարեցնելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ» հայտարարության նախագծի քննարկման ժամանակ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ եթե ԵՏՄ-ի դուրս գալը կապված է Ռուսաստանի հետ, ապա հենց Ռուսաստանն է առատորեն զենք մատակարարում մեր հակառակաորդին։
«Ասում են, բա ԵՄ-ն սենց, բա ԵՄ-ն «քըխ» է, հիմա էլ ասում են՝ տեսա՞ք, ԵՄ-ի հետ էլ վատ չենք: Եղբայր, մենք ԵՄ-ից չենք խոսում: Երբ ասում եք, որ, լինելով ԵՏՄ անդամ, ԵՄ-ի հետ էլ համագործակցությունը հնարավոր է, մենք չենք քննարկում ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը, այլ ասում ենք, որ ԵՏՄ-ն մեր տնտեսական շահերին վնասում է։ Վնասում է, քանի որ Վրաստանի և Իրանի հետ հարաբերությունները չենք կարողանում զարգացնել:
Ես լավատես չեմ պարոն Զեյնալյանի պես, չեմ հավատում, որ վերապահումով կողմ կքվեարկեք։ Ավելին, չեմ կարծում, որ պարոն Աշոտյանը միամիտ է, ասեմ այլ բան՝ պարոն Աշոտյան, դուք ամենևին միամիտ չեք»,- ասաց նա: