Լոս Անջելեսում Զարուհի Փոստանջյանի կազմակերպած ակցիայի մասնակիցները պահանջագիր են ընդունել
Երկիր Ծիրանի» կուսակցության նախագահ Զարուհի Փոստանջյանն ԱՄՆ-ում է, որտեղ բողոքի ակցիա է կազմակերպել: Դրա մասնակիցները պահանջագիր են ընդունել, որը կոչվում է Սփյուռքահայության քաղաքական մանդատի վերականգնման պահանջագիր. «Առաջնորդվելով սկզբունքով, որ հայությունը, անկախ նրանից, թե աշխարհի որ մասում է ապրում, գործոն և ուժ է, երբ մասնակցում է իր ազգային քաղաքականության բոլոր գործընթացներին, Գիտակցելով, որ միասնական ազգային պետության հանրային կառավարման մարմինների ձևավավորման ընթացքում շուրջ քառորդդարյա կորուստը հանգեցրել է աղետի հայոց պետականությունում` ընդուպ մինչև պետականության անկման վտանգի, Տագնապ զգալով, որ Հայաստանի Հանրապետության անունից տարվում են հանցավոր բանակցություններ հայրենի հողի հանձնման վերաբերյալ, Ճանաչելով որպես դավադրություն Հայոց Մեծ եղեռնից հետո առաջացած հայկական սփյուռքի համալրումը անկախության տարիների նոր սփյուռքով, որի մեծամասնությունը Հայաստանի Հանրապետությունից գաղթած քաղաքացիներ են, Ընդունելով իրողությունը, որ հայ ազգի կարևոր հատվածի ներկայացուցիչները` սփյուռքահայությունը, որոնց քանակը մի քանի անգամ գերազանցում է Հայաստանի Հանրապետությունում ապրողների քանակը` արհեստականորեն դուրս են մնացել հայկական պետականության քաղաքական կյանքից, Մտահոգ լինելով, որ ներկայիս Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող քաղաքացիները քաղաքական ընտրություն կատարելու ժամանակ չափազանց խոցելի են` նրանց գերակշիռ մասը գտնվում է աղքատության մեջ, մի մասը՝ պետական ծառայության, իսկ մի հատվածը աշխատում է քրեաօլիգարխներին պատկանող ձեռնարկություններում, Կործանարար դիտարկելով հայկական պետականությունում գործող բռնակալական, քրեաօլիգարխիկ համակարգը և խոցելի հասարակությունը, Մենք պահանջում ենք Քաղաքական միասնություն, Քաղաքական իրավունքներից օգտվելու համար հավասար պայմաններ, Ազատագրված հայրենիքի` Արցախի դե յուրե վերամիացում և միասնական պետականության հռչակում, Հայրենի բնօրրանի բռնազավթման պաշտոնական դատապարտում և պահանջների ներկայացում, Ժողովրդավար քաղաքական կառուցվածքի ներդնում: Քաղաքական իրավունքներ Հայ ազգի բոլոր հատվածների ներկայացուցիչները հայոց պետականությունում իրավունք ունեն ձևավորելու հանրային իշխանություն` խորհրդարան, կառավարություն և նախագահություն, Մենք պահանջում ենք վերականգնել մեր քաղաքական իրավունքները` ընտրելու և ընտրվելու իրավունքը, Մենք պահանջում ենք վերականգնել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ընտրական իրավունքը անկախ այն բանից, թե աշխարհի որ ծայրամասում են բնակվում կամ գնտվում, Մենք պահանջում ենք վերացնել բոլոր տեսակի խոչնդոտները և ապահովել մեր մասնակցությունը ազգային քաղաքականության բոլոր գործընթացներին` ազգային քաղաքական հայեցակարգի կենսակոչմանը, քաղաքական վերնախավի ստեղծմանը, պետական կառավարման մարմինների ձևավորմանը և քաղաքական որոշումների կայացմանը, Մենք պահանջում ենք հայոց խորհրդարանում պատգամավորական մանդատի տրամադրում, Մենք պահանջում ենք հայոց կառավարությունում նախագահի, վարչապետի և նախարարների պաշտոններում ընտրվելու իրավունքի հնարավորություն բացարձակ հավասար պայմաններում, Հայրենիքի տարածքային ամբողջականության վերականգնում 42 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածքը` ներկայիս Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների հողը սուրբ է և ենթակա չէ որևէ սակարկության, Մենք պահանջում ենք Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների միասնական պետականության պաշտոնական հռչակում, Մենք պահանջում ենք՝ մինչև հայրենի բնօրրանի տարածքային ամբողջականության վերականգնումը, հայրենիքի սուրբ հողի ազատագրման պարտականության ստանձնում: Բռնակալության վերացում Մենք պահանջում ենք լուծարել ոչ օրինակարգ ՀՀ կառավարությունը, ոչ օրինակարգ ՀՀ խորհրդարանը և պաշտոնանկ անել ՀՀ նախագահի պաշտոնը բռնազավթաց անձին, Մենք պահանջում ենք ազատ արձակել քաղաքական բանտարկյալներին, Մենք պահանջում ենք ՀՀ ուժային կառույցներից զերծ մնալ քաղաքական դիրքորոշման համար քաղաքացիների նկատմամբ բռնի ուժի կիրառումից, Մենք պահանջում ենք նվազեցնել ոստիականության քանակը՝ այն դարձնել առավելագույնը 3000 մարդ, Մենք պահանջում ենք 20,000 ոստիկանության անձնակազմը վերաձևավորել պայմանագրային զինծառայողների, Մենք պահանջում ենք արգելել 18-27 ամյա զինակոչիկների առաջին գծում պաշտպանական ծառայություն իրականացնելը: Լոս Անջելես, Կալիֆորնիա, ԱՄՆ