Ե՞րբ կարող է գործատուն ձեր աշխատավարձից պահումներ անել. iravaban.net
Աշխատավարձից պահումները կարող են կատարվել օրենքով սահմանված կարգով և դեպքերում: Ինչպես հայտնում է iravaban.net-ը՝այս մասին սահմանում է ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքի 213-րդ հոդվածը: Գործատուին ունեցած աշխատողի պարտքերը մարելու համար աշխատավարձից պահվում կամ գանձվում են` 1) աշխատավարձի հաշվին աշխատողին տրված կանխավճարը. 2) հաշվարկային մեխանիկական սխալների հետևանքով կատարված ավել վճարումները. 3) գործուղման կամ աշխատանքի այլ վայր փոխադրվելու կամ առանձին գործողությունների կատարման համար աշխատողին տրված կանխավճարի չծախսված և ժամանակին չվերադարձված գումարը. 4) աշխատողի մեղքով գործատուին պատճառված վնասի հատուցման գումարը: Սույն մասում նշված դեպքերում, եթե աշխատողի պարտքը չի գերազանցում նրա մեկ ամսվա միջին աշխատավարձը, ապա գործատուն իրավունք ունի կատարելու պահումներ, եթե կանխավճարի վերադարձման համար սահմանված ժամկետը լրանալու, հաշվարկային մեխանիկական սխալների հետևանքով կատարված ավել վճարումը կատարելու, կանխավճարի չծախսված և ժամանակին չվերադարձված գումարը վերադարձնելու և աշխատողի հասցրած վնասը հայտնաբերվելու օրվանից ոչ ուշ, քան մեկ ամսվա ընթացքում, պահումներ կատարելու մասին ընդունել է համապատասխան իրավական ակտ: Մանրամասները՝ iravaban.net կայքում