ԵՄ-ն մեր երկրորդ գործընկերն է ԵՏՄ-ից ու ՌԴ-ից հետո. Բելառուսի ԱԳՆ
Մինսկը տրամադրված է զարգացնել տնտեսական հարաբերություններ ԵՄ-ի հետ։ Այս մասին հայտնել է Բելառուսի ԱԳ նախարար Վլադիմիր Մակեյը «Արեւելյան գործընկերություն» գագաթնաժողովի արդյունքներով: «Մինսկը տրամադրված է զարգացնել տնտեսական հարաբերություններ ԵՄ-ի հետ, նաեւ ամրապնդել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Մենք խնդիր չենք դնում ու ոչ մեկ մեզնից չի պահանջում, այսպես ասենք՝ մենք չենք ձգտում գլխակորույս վազել ԵՄ։ Մենք հիմա ԵՏՄ անդամ ենք, համարում ենք, որ պետք է զարգացնենք այդ միությունը։ Արդեն զգում ենք մեր մասնակցության օգուտները, հույս ունենք, որ այս միտումը կպահպանվի»,- ասել է Մակեյը, ասվում է Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի ծառայության կայքում։ Նրա խոսքով՝ դա չի նշանակում, որ Բելառուսը մտադիր է խզել սերտ կապերը Ռուսաստանի կամ ետխորհրդային մյուս երկրների հետ։ Հիշեցնենք, որ Լուկաշենկոն հրաժարվել է մեկնել Բրյուսել՝ մասնակցելու «Արեւելյան գործընկերություն» գագաթնաժողովին։ Այնտեղ բելառուսական պատվիրակությունը ղեկավարում էր ԱԳ նախարար Վլադիմիր Մակեյը։