Հայաստանում արգանդի պարանոցի քաղցկեղով հիվանդացությունը երիտասարդացման միտում ունի
Արգանդի պարանոցի քաղցկեղով հիվանդացությունը վերջերս Հայաստանում երիտասարդացման միտում ունի: Հայաստանում այս պահին դիսպանսեր հսկողության տակ է արգանդի վզիկի քաղցկեղով տառապող 2990 կին: Այս մասին լրագրողներին հայտնեց Առողջապահության նախարարության իմունոկանխարգելման ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը:«Արգանդի պարանոցի քաղցկեղով հիվանդացութունը Հայաստանում հիմնականում հանդիպում է միջին տարիքի մարդկանց շրջանում: Սակայն վերջերս առաջատար մասնագետները նշում են, որ կա հիվանդացության երիտասարդացման միտում: Ներկայում հիվանդները հիմնականում 24-30 տարեկան են` նախկին 35-55 տարեկանների փոխարեն»,-ասաց Գայանե Սահակյանը: Նրա խոսքով՝ երկրում ամեն տարի գրանցվում է այս հիվանդության մոտ 250 նոր դեպք: Այսպես՝ 2015 թվականին եղել է 245 նոր դեպք, 2016-ին՝ 243, 2017-ին՝ 257: Ամեն տարի արգանդի վզիկի քաղցկեղի հետեւանքով մահանում է գրեթե 80-120 կին, տարեկան միջինը դիսպանսեր հսկողության տակ է լինում մոտ 3000 հիվանդ: Անցյալ տարի գրանցված հիվանդների թիվը եղել է 3030: Նշենք, որ Հայաստանում մարդու պապիլոմայի վիրուսի դեմ պատվաստանյութը ծրագրվում է ներդնել դեկտեմբերից: Դրա նպատակն է արգանդի վզիկի քաղցկեղի կանխումը, որը մեծ մասամբ կապված է մարդու պապիլոմայի վիրուսի հետ: