Ես ամեն օր շնորհակալություն հայտնում եմ Սերժ Սարգսյանին իմ աղոթքներով. Վազգեն Խաչիկյան
«Հայկական ժամանակ»-ը զրուցել է սոցիալական ապահովության պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանի հետ: -Պարոն Խաչիկյան, ինչո՞վ եք զբաղվում, ինտեգրվե՞լ էր քաղաքացիական կյանքին: -Հիմա ինձ հոգեհարազատ աշխատանք եմ փնտրում, որպեսզի գործունեություն ունենամ և այդպես: Իհարկե, ինտեգրվել եմ, իհարկե, ինտեգրվում եմ: -Ո՞ր ոլորտում եք Ձեզ պատկերացնում: -Տարբեր, դասախոսական, չգիտեմ: Մինչև նոր տարի փնտրտուք կլինի, իսկ արդեն նոր տարուց նոր կյանք կսկսենք: -Հետևո՞ւմ եք քաղաքական գործընթացներին: -Հետաքրքրվում եմ այնքանով, որքանով դուք եք հետաքրքրվում: -Անտարբեր չե՞ք քաղաքական գործընթացների նկատմամբ: -Ո՞նց կարող եմ անտարբեր լինել: -Վերջին քաղաքական գործընթացներին նաև Ձեր եղբայրն էր մասնակցում: Ախթալա համայնքի ղեկավարի ընտրությունում նա պարտվեց: Սպասելի՞ էր: -Դե հիմա ընտրություն է: Մեկը պետք է հաղթի, մեկը պարտվի: Չասեմ սպասելի, բայց ցանկալի չէր: Հիմա ժողովրդի ընտրությունն է: Ձայն բազմաց, ձայն Աստծո: -Ասում եք, որ մեզ նման հետևում եք քաղաքական գործընթացներին: Մեր ուշադրության կենտրոնում 2018 թ. վարչապետի հարցն է, Ձեզ հետաքրքի՞ր է այդ հարցը: -Ինձ համար պարզ է, որ վարչապետի հարցը պետք է որոշի ՀՀԿ-ն, և ով էլ կլինի, մենք կողջունենք որպես ՀՀ շարքային քաղաքացի: Որպես շարքային քաղաքացի, մենք հավատարիմ կլինենք այլ կառավարության և կուսակցության գծին: -Որպես քաղաքացի Ձեր կյանքը լա՞վ է: -Ես որպես քաղաքացի նոր եմ դուրս եկել (ՔԿՀ-ից) և չեմ կարող ասել իմ կյանքը լավ է, թե վատ է: Այո, իմ կյանքը լավ է, որովհետև անազատության մեջ շատ ավելի վատ էր, քան հիմա: -Տեղեկություններ են շրջանառվում, որ Սերժ Սարգսյանը Ձեզ նշանակելու է ինչ-որ պաշտոնում: -Ձեր ասածը գիտական ֆանտաստիկայի ժանրից է: -Քննարկում չե՞ք ունեցել Սերժ Սարգսյանի հետ: -Իհարկե ոչ: -Բացառո՞ւմ եք, որ Ձեզ որևէ պաշտոնում կնշանակեն: -Այս աշխարհում ես ոչինչ չեմ բացառում: Այդ թվում նաև իմ ազատազրկվելը, այդ թվում՝ եղբորս չընտրվելը, այդ թվում նաև ցանկացած բան, բայց այն, ինչ որ ասում եք, գիտական ֆանտաստիկայի ժանրից է: Դա այնքանով է հավանական, որքանով ես կարող է տիեզերք թռչեմ: Հավանական է, բայց ֆանտաստիկա է: -Սերժ Սարգսյանին ինչ-որ մի ձևով շնորհակալություն հայտնե՞լ եք Ձեր ազատման համար: -Ես ամեն օր շնորհակալություն հայտնում եմ Սերժ Սարգսյանին իմ աղոթքներով, իմ մտածումների մեջ: Առերես՝ ոչ: -Աղոթքները տեղ հասնո՞ւմ են: -Դա Աստծո գործն է: Ես հիմա չգիտեմ՝ Աստված ինքն է տնօրինելու (ծիծաղում է): Ես չեմ կարող որոշել հասնում է տեղ, թե չէ: Այդ ճանապարհները դեպի Աստված, մեր ճանապարհների նման չեն, երևի թե ուղիղ է: Եթե լավ ենք աղոթում, հասնում է: Խորդուբորդ ճանապարհներով, եթե մենք կարողանում ենք տեղ հասցնել, առավել ևս: Աստծո հետ կապն առանց միջնորդի է»: Մանրամասները՝ թերթի այսօրվա համարում