Դատախազի նկատմամբ սանկցիա կիրառվեց, Խանդոյանը վերադարձվեց նիստերի դահլիճ
Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մեսրոպ Մակյանը  մերժեց «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներ Սեդրակ Նազարյանի եւ Էդվարդ Գրիգորյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին պաշտպանի միջնորդությունը: Դրանից հետո Արայիկ Խանդոյանի պաշտպան Արայիկ Պապիկյանը հայտարարեց՝ առանց իր պաշտպանյալի չի կարող մասնակցել դատական նիստին: Ուստի կլքի նիստերի դահլիճը եւ կսպասի ապակիներից այն կողմ, մինչեւ լրանա սանկցիայի ժամկետը: Խանդոյանի մյուս պաշտպան Արա Ղարագյոզյանը նույնպես հայտարարեց, որ առանց իր պաշտպանյալի իրավունք չունի նիստին մասնակցելու: Այնուհետեւ նրանք միջնորդեցին վերացնել  Արայիկ Խանդոյանի սանկցիան եւ  բերել նիստերի դահլիճ: Դատավոր Մեսրոպ Մակյանը եւս մեկ անգամ կրկնեց՝ Խանդոյանը անպատիվ արտահայտություններ է թույլ տվել դատախազների հասցեին, ինչն անհարգալից վերաբերմունք է նաեւ դատարանի նկատմամբ: Այդ ժամանակ Պավել Մանուկյանը դատավորին ասաց. «Պետրոս Պետրոսյանն անընդունակ է այս գործով, չեմ ասում անգրագետ, այլ` անընդունակ: Ես նրան պետական դավաճան եմ համարում: Դուք նրա վիրավորանքները փաթաթում եք մեր վզին»: Այսօր դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը նույնպես անհարգալից էր եղել Խանդոյանի հանդեպ: Դատավորը որոշեց նրա նկատմամբ նախազգուշացման ձեւով սանկցիա կիրառել: Իսկ Արայիկ Խանդոյանին վերադարձնել նիստերի դահլիճ: Դրանից հետո Արա Ղարագյոզյանն ավելացրեց. «Խանդոյանը վրդովվում է «ամբաստանյալ» դիմելաձեւից եւ կարելի է ազգանունով դիմել»: Դրանից հետո պաշտպաններից Դավիթ Գյուրջյանը դատավորից հետաքրքրվեց՝ արդյոք դատախազներից Արամ Արամյանը  այս գործով ներկայացրել է համապատասխան լիազորագիր: Պարզվեց, որ լիազորագիրը տրվել է նախորդ գործով:  Դավիթ Գյուրջյանն առաջարկեց նիստը ընդմիջել եւ ժամանակ տալ լիազորագիր ձեռք բերելու համար: Ինեսա Պետրոսյանն էլ ավելացրեց, որ երբ լիազորագիրը տրվել է, այդ ժամանակ Մեսրոպ Մակյանը դեռ Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր է եղել եւ գործուղված չի եղել այս դատարան: Պաշտպաններից Մուշեղ Շուշանյանն էլ հավելեց, որ  Արամ Արամյանը մեղադրող չէ, դատախազ է, ուստի առաջարկեց դուրս հրավիրել դահլիճից: Այս խոսքերը սակայն չհամոզեցին դատավորին: Դրանից  հետո կասկածելով նրա անաչառությանը՝ Դավիթ Գյուրջյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատավոր Մեսրոպ Մակյանին: Այս պահին դատավորը գտնվում է խորհրդակցական սենյակում: Այս մասին գրում է a1plus.am-ը: