Նորություններ Թբիլիսիի Գաբրիել Սալոսի փողոցում հակաահաբեկչական գրոհից. Ալիքմեդիա. լրացվող
16.50 Արդեն 20 ժամից ավելի Թբիլիսիի Գաբրիել Սալոսիի փողոցում ընթանում է հատուկ գործողություն: Վերջին րոպեների ընթացքում լսվել են ամենաուժեղ եւ ամենաինտենսիվ կրակոցները: Տարածքում են գտնվում Վրաստանի ներքին գործերի նախարարն ու այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Միեւնույն ժամանակ, վիրահատվել է հատուկ գործողության ընթացքում գլխի շրջանում վիրավորում ստացած հատուկջոկատայինը, որին տեղափոխել էին Ինգորոկղվայի հիվանդանոց: Վերջինի առողջակամ վիճակը ծանր է գնահատվում: 16.3o Գաբրիել Սալոսիի փողոցում շարունակվում է հակաահաբեկչական հատուկ գործողությունը: Պարբերաբար լսվում են կրակոցներ: Դեպքի վայր է ժամանել Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գիորգի Գախարիան: Հիշեցնենք՝ հատուկ գործողությունը շարունակվում է 20 ժամից ավելի: Պետական անվտանգության ծառայության տեղեկացմամբ, ձերբակալված է մեկ անձ, այս պահին ընթանում է մնացած կասկածյալ ահաբեկիչների ձերբակալման գործընթացը: Վիրավորվել է հատուկջոկատային: 16.14 Վրաստանի փախստականների և վերաբնակեցման նախարար Սոզար Սուբարիի հայտարարությամբ՝ Թբիլիսիում ընթացող հատուկ գործողությունից բնակչությանը վտանգ չի սպառնում: Սուբարին չի խոսել մանրամասների մասին: «Արվում է ամեն բան, որպեսզի հատուկ գործողության հետևանքով չտուժի որևէ քաղաքացի։ Հատուկ գործողության նոր մանրամասների վերաբերյալ հայտարարություն կանեն համապատասխան ծառայությունները: Աշխարհում չկա երկիր, որտեղ ուղիղ եթերում խոսվի մանրամասների մասին: Այդ պատճառով, պարզապես ասում եմ, որ բնակչությանը վտանգ չի սպառնում»,- հայտարարել է Սուբարին: Հիշեցնենք, որ Թբիլիսիում ընթացող հատուկ գործողությունը սկսվել է սեպտեմբերի 21-ին, երեկոյան ժամը 8-ի սահմաններում: Իսանի թաղամասի բնակարաններից մեկում երկու անձ է գտնվում, ովքեր, ըստ Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայության՝ օտար երկրի քաղաքացիներ են ու ահաբեկչական խմբավորման անդամներ: 15.40 Պանկիսիի կիրճում գտնվող Դուիսի գյուղի ոստիկանության շենքում հարցաքննվում են անձինք, որոնց տանը հավանաբար բնակվել են ահաբեկչական խմբավորման հետ կապերի մեջ կասկածվողները: Այս մասին տեղեկատվություն է տարածվել րոպեներ առաջ: Հարցաքննվածներից մեկը Թբիլիսիում բնակելի շենքում գտնվող տունը վարձակալել է մի քանի ամիս առաջ: Նա ԶԼՄ-ների հետ զրույցում մեկնաբանություններ չի արել:
Մինչդեռ հարցաքննվածներից մեկի կինը հայտնել է, որ իր տեղեկություններով այդ տանը մարդ չի ապրել։
«Որտեղից իմանամ, թե ովքեր են դրանք, տեղյակ չեմ, թե ով էր վարձակալում այդ տունը», – ասել է կինը։