Տավուշում նորածինը խեղդամահ է արվել
Սեպտեմբերի 27-ին Տավուշում արտաքնոցի մեջ հայտնաբերված նորածինը եղել է կենդանածին, իսկ մահը հետևանք է մեխանիկական շնչահեղձության։  33-ամյա կինը ծննդաբերել է տանը՝ մոր ներկայությամբ, ինչից հետո պտուղը նետել են արտաքնոցի մեջ։ Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում: Նորածնի մահվան պատճառը պարզելու համար նշանակվել էր դատաբժշկական փորձաքննություն, և փորձագետների առջև դրվել էին մի շարք հարցեր։ Ինչպես հայտնեցին քննչական կոմիտեից, փորձագետներին առաջադրվել էր մոտ մեկ տասնյակ հարց՝ պարզելու, թե արգանդային կյանքի ո՞ր ամսում է երեխան ծնվել, ե՞րբ է մահը վրա հասել, ո՞րն է եղել մահվան պատճառը, հնարավո՞ր էր պտուղը մահացծ լիներ մինչև երկունքի ցավերի սկիզբը, եթե փոքրիկի վրա կան վնասվածքներ, ապա ինչպիսի՞ն և ի՞նչ պատճառահետևանքային կապ ունեն մահվան հետ և այլն։ Դատաբժշկական եզրակացության համաձայն՝ պտուղը եղել է 36-38 շաբաթական, կենադանածին, իգական սեռի, կենսունակ։ Պտղի մահվան պատճառ է հանդիսացել մեխանիկական շնչահեղձությունը: