Վերլուծաբանների կարծիքով, հավանաբար քննարկվել են Սիրիայի ապագա ճակատագիրը եւ Հյուսիսային Կորեայի ճգնաժամի կարգավորման ուղիները: Հիշեցնենք, Վլադիմիր Պուտինը երկուշաբթի զրուցել է իր գործընկեր, Սիրիայի ղեկավար Բաշար Ալ Ասադի հետ:
Պուտինն ազդարարում է Սիրիայում ռազմական գործողությունների ավարտը
Սիրիան և Ռուսաստանը տեղեկացնում են, որ Սոչիում տեղի է ունեցել նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի ու Բաշար ալ Ասադի հանդիպումը, որտեղ առաջնորդները քննարկել են սիրիական հակամարտության քաղաքական կարգավորման հետ կապված հարցեր:
Կրեմլի աղբյուրներն ու սիրիական SANA լրատվական գործակալությունը հաղորդում են, որ նախագահ Պուտինը հայտարարել է, որ Սիրիայում ռազմական գործողությունները մոտենում են ավարտին և շնորհավորել նախագահ Ասադին՝ ահաբեկչության դեմ հաջող պայքար մղելու համար:
Ասադը վերջին անգամ ժամանել էր Մոսկվա 2 տարի առաջ, երբ ռուսական զորքերը սկսեցին ռազմական գործողություններ վարել Սիրիայում, ինչն օգնեց Ասադին փոխելու ռազմական գործողությունների ընթացքը:
Հայտնի է, որ նախագահ Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ երեքշաբթի օրը, որի ընթացքում քննարկվել է սիրիական հակամարտությունը: Պուտինը նախատեսում է Սիրիայի ճգնաժամը քննարկել նաև Քաթարի էմիր շեյխ Թամիմ բին Համադ ալ Թուանիի հետ:
Բացի այդ, չորեքշաբթի օրը նախագահ Պուտինը Սոչիում կհյուրընկալի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին և Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիին եռակողմ գագաթաժողովի համար, որտեղ սիրիական հակամարտությունը կլինի քննարկվող հիմնական թեմաներից մեկը:
Իսկ այդ ընթացքում Ժնևում նոյեմբերի 28-ին նախատեսված են ՄԱԿ-ի հովանու ներքո առանձին խաղաղ բանակցություններ: