Նիկոլն ու Աննան տեսեք՝ ինչքան պիղծ են․ զոհված զինծառայողի հոր էմոցիոնալ խոսքն Ազատության հրապարակում (video)
Իրավաբաններ, փաստաբաններ, բժիշկներ, վաղը կանգնեք մեր կողքին, մենք արդար պահանջ ենք ուզում: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 25-ին, Ազատության հրապարակում հայտարարեց 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայող Մխիթար Գալեյանի հայրը:
«Քաղաքականություն այստեղ չկա, արդար է մեր պահանջը: Իրավաբանների, փաստաբանների բանակին խնդրում եմ, որ ամսի 26-ին ժամը 2-ին լինեն մեր ծնողների կողքին: Ամբողջ ազգին խնդրում եմ՝ գլուխներդ բարձին դնելուց մի պահ ձեզ դրեք մեր տեղը, դրեք յուրաքանչյուր արցախցու տեղ: Մարդիկ իրենց տները, գերեզմանները կորցրել են: Վաղը Եռաբլուր էլ չենք կարողանալու գնալ: Ուր է անկախության սերունդը, ինչու ոտքի չի ելնում: Ասում էին՝ թող երիտասարդները գան, բայց չեն կարողանում, կորցնում ենք մերն հայի տեսակը: Ես էլ գնալու տեղ չունեմ, ինչ նենց են արել էս սրիկաները, պիղծ Նիկոլը: Եթե մարդ արդեն իր ցեղասպանություննէ ուրանում եւ սրբապիղծի պես գնում է Ծիծեռնակաբերդ, հայրենիքը ծախում է, երկ պետությունները ծախում է ու գնացել է Ծիծեռնակաբերդ: Ես էդպիսի պիղծ մարդ չեմ տեսել: Դրան մեր չի բերել, շուն է բերել: Դրա կնոջը… ունեցել ենք առաջին տիկիններ, որոնցով ես ուղղակի հիացել եմ, բայց որ մարմնավաճառը եկել դարձել է երկրում առաջին տիկին, ու էնքան պիղծ են, որ ծնողների հետ են խաղում:
Խնդրում եմ, ձեզ բժիշկներ, դուք եք տեսել մեր վիրավոր զինվորներին, ինչքան տղերք են ձեռքներիդ մեջ մահացել: Խնդրում եմ վեր կացեք, սպիտակ խալաթներով կանգնեք մեր խողքը, կորցնում ենք հայրենիքը»,-ասաց նա: