Կա փաստաթուղթ, որը ստիպում են հայկական կողմին ստորագրել. Աննա Գրիգորյան (video)
Պաշտոնական Ադրբեջանի կողմից հնչեցված տարբեր հայտարարություններ իրենց մեջ պարունակում են ՀՀ տարածքային առումով նկրտումներ և դա փաստացի ամրագրված է նաև Շուշիի հռչակագրում: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 22-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը՝ խոսելով ադրբեջանական կողմի առաջարկած 5 կետերի մասին, որոնք պետք է կատարի Հայաստանը։
«Այսինքն զարմանալ, որ կարող է խոսք լինել Սյունիքի միջանցքի մասին, այնքան էլ տեղին չէ, որովհետեւ Շուշիի հռչակագրով ամրագրված է, որ որ ադրբեջանական կողմը ցանկություն ունի Հայաստանի սուվերեն տարածք վերցնել, որը կապում է Նախիջևանը Ադրբեջանին: Ինձ համար առավել խնդրահարույց է այն կետը, որտեղ խոսվում է տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին։ Որքան էլ այս իշխանությունները պնդեն, որ մենք տարիներ առաջ դեռևս ճանաչել ենք, այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ հիմա Ադրբեջանն առաջին կետով և բոլոր իրենց հնչեցրած հայտարարություններում պնդում և ասում, որ մենք նորից պետք է ճանաչենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողաջականությունը։ Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ»,- ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։