ՔՊ-ի նախագահի հետ ո՞նց եք պատկերացնում գործ ունենանք․ Արամ Վարդևանյան (video)
«Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները փաստել են, որ չեն մասնակցելու նոր նախագահի ընտրության պրոցեսին, որովհետեւ պրոցեսը սկզբից եւեթ ընթանում էր կոպիտ խախտումներով եւ Սահմանադրության տառին ու ոգուն հակասություններով։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանը։
«Որեւէ ձեւով մասնակցությունը տրամաբանական չէր լինի, էլ չեմ ասում այն մասին, որ իրավաբանական մասնակցությունը տեղի ունեցողին անիմաստ կլիներ»,- ավելացրել է պատգամավորը։
Մեկնաբանելով հարցն այն մասին, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը վերջին մամուլի ասուլիսում առաջարկել էր նախագահ ընտրել հոգեւորականության ներկայացուցչի, եւ գաղափարը ընկալվել էր ՀԱԵ-ի կողմից, Վարդեւանյանը նշել է, որ նախաձեռնությունը լայն արձագանք է գտել, բայց, ինչն է զարմանալի, որոշ գործընկերներ սկել են հայտարարել, որ գաղափարը վիճելի է օրենքի տեսակետից, ինչն այդպես չէ. ՀՀ ցանկացած քաղաքացի, այդ թվում հեղինակություն վայելող սրբազանը, կարող է ինչպես ընտրել, այնպես էլ ընտրվել։ «Այս տեսակետից խնդիրներ չկան։ Այլ բան է, եւ այդ մասին ասել է ինքը՝ նախագահը, որ թեկնածուն պետք է միասնական լինի։ Որպեսզի թեկնածուն միասնական լինի, ո՞վ պետք է կատարեր առաջին քայլը։ Իհարկե, իշխանությունը։ Իսկ դուք տեսնում եք նրա գործողությունները»։ Այս համատեքստում նա հիշեցրել է նախագահի գործառույթների առանձնահատկությունները, որոնք ամրագրված են Սահմանադրությամբ։ «Հեղինակություն վայելելն ինքնին շատ կարեւոր է, բայց բավարար պայման չէ։ Կարեւոր է, որպեսզի մարդն ունենա անկախության այն աստիճանը, որը, ինչպես ասում է Սահմանադրությունը, թույլ կտա ղեկավարվել համապետական, համազգային, համաժողովրդական շահերով։ Պատկերացրեք, թե ինչպես է իշխանության թեկնածուն, թիմի անդամը, կառավարության անդամը, որն այս ամբողջ ժամանակ մասնակցել է կառավարության նիստերին, որտեղ քննարկվել են հարցեր, որոնք հետո ճանաչվել են Սահմանադրությանը հակասող, որոնց մի մասը ներկայացվել է ԱԺ-ում եւ հետ կանչվել եւ, օրինակ, Վահագն Խաչատրյանը այս բոլոր հարցերին «կողմ» է քվեարկել։ Չի եղել որեւէ դեպք, որպեսզի նա գոնե ձեւականորեն հակառակ կողմը բռներ»,- հիշեցրել է Վարդեւանյանը։