Նախագահ Զելենսկին ստում է․ Սերգեյ Լավրով (video)
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ստում է, երբ հայտարարում է Ուկրաինայի չեզոք կարգավիճակը քննարկելու պատրաստակամության մասին:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, Լավրովն այս մասին ասել է փետրվարի 25-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Նա այժմ ձեզ պարզապես ճիշտը չի ասում, պարզ ասած, ստում է, երբ հայտարարում է, որ ինքը պատրաստ է քննարկել Ուկրաինայի չեզոք կարգավիճակը», - ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Լավրովը նշել է, որ Ուկրաինայի նախագահը բաց է թողել հնարավորությունը և չի պայմանավորվել ՌԴ-ի հետ, երբ վերջինս առաջարկներ է ներկայացրել տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման վերաբերյալ:
Լավրովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է, որ Ուկրաինայի ժողովուրդն անկախ լինի և ունենա իր ներկայացուցչական իշխանությունը:
«Մենք դիտարկելու ենք կախված հանգամանքներից, ինչպես ասել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Նա եւս մեկ անգամ հաստատել է, որ մենք շահագրգռված ենք, որպեսզի Ուկրաինայի ժողովուրդն անկախ լինի, որպեսզի ունենա կառավարություն, որը չի գտնվի լիակատար արտաքին կառավարման ներքո և որը բանտարկված է նեոնացիզմի, ռուսների ցեղասպանությանը խրախուսելու, Ուկրաինան որպես Ռուսաստանին զսպելու գործիք օգտագործելու նպատակով», - ասել է Լավրովը: