Այստեղ բացառապես Հայաստանի շահն է, ու մենք դրան դե՞մ ենք լինում. Արամ Վարդևանյան (video)
«Ի վերջո, փաստաթղթի ստորագրումը ենթադրում է կոնկրետ տրամաբանություն և գործողությունների աստիճանի բարձրացում:  Ես նկատեցի, մի ձևակերպում հնչեց, որ դեռ ընդամենը վավերացվել է, եթե դուք օրինակ օգտագործեիք այն, որ դեռ ընդամնեը ստորագրվել է և դրանով կարելի է ասել դրվել է մի դարակում և վրան փոշի է նստում, ինչ որ տեղ կարող էի այդ մտքի տրամաբանությունը գտնել, բայց վավերացումից հետո էլ արդեն գործողություն չի մնում, դրանից հետո դա դառնում է իրավական համակարգի բաղադրիչը:
Իսկ ինչ է կատարվել Ադրբեջանում և Թուրքիայում. մի փաստաթուղթ է վավերացվել, որտեղ այլ պետության՝ Հայաստանի Հանրապետության թե՛ պետական սահմանների, թե՛ անկախության հռչակագրի, թե՛ այլ պետական շահին վերաբերող ձևակերպումներ կան: Հերիք չէ իրենց այդ բոլոր պրոցեսներով անեցել է, մի հատ էլ իրենք դա վավերացրել են»,- Հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանը՝ անդրադառնալով Անդրանիկ Թևանյանի հեղինակած հայտարարության նախագծին՝ Շուշիի հռչակագրի վերաբերյալ: