Ռոբերտ Քոչարյանը՝ Արցախի վերաբերյալ Պուտինի հայտարարության մասին. ինձ դա դուր չեկավ (video)
Եթե Հայաստանն ինքը չի արձագանքում, իրավունք ունե՞նք պահանջելու ուրիշներից։ Այս մասին փետրվարի 17-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու չարձագանքեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այն հայտարարությանը, որ Արցախն Ադրբեջանի անբաժանելի մաս է, եւ արդյոք համաձայն է այդ հայտարարության հետ։
Նրա կարծիքով՝ Ռուսաստանի նախագահի նման հայտարարության պատճառը նաեւ այն իրողություններն են, որոնք եղել են պատերազմի ժամանակ եւ դրանից հետո։
«Ինձ դա դուր չեկավ, բայց եթե մեր երկրի իշխանությունները չեն պատասխանում Ալիեւի հայտարարություններին այն մասին, թե հարցը վերջնականապես լուծված է, ապա ի՞նչ եք սպասում, որ Հայաստանը կարձագանքի՞ Ռուսաստանի հայտարարություններին։ Ռուսաստանի նախագահը լսում է Ալիեւի, Էրդողանի, Թուրքիայի արտգործնախարարի հայտարարությունները եւ Հայաստանից որեւէ արձագանք չի լսում։ Ուզում եք, որ Ռուսաստանի նախագահն ավելի հա՞յ լինի, քան Հայաստանի վարչապետը, որ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարն ավելի հա՞յ լինի, քան Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը»,- պարզաբանեց երկրորդ նախագահը։