Չի կարելի հասնել Հայաստան-Ադրբեջան ամբողջական կարգավորման, խաղաղության պայմանագրի առանց Արցախի հիմնահարցի ամբողջական լուծման: Այս մասին, այսօր՝ հունվարի 28-ին «Եռաբլուրում» լրագրողների հետ զրույցում նշեց «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ առաջին ԱԳ նախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Ունենք Արցախի Հանրապետություն, որի տարածքային ամբողջականությունը խախտվել է, որի կարգավիճակը որոշված չէ, եւ քանի այդ հարցը լուծված չէ, չենք կարող ունենալ ամբողջական խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի հետ: Կարելի է քայլեր կատարել թե Թուրքիայի հետ, թե Ադրբեջանի հետ առանց նախապայմանների, բանակցությունների միջոցով, բայց հույս տածել խաղաղության դարաշարջանի լոզունքի ներքո, ր մենք կունենանք խաղաղության պայմանագիր առանց Արցախի կարգավիճակի եւ տարածքային մբողջականության վերջնական վճռի, դա պատրանք է: Դա մեզ կբերի ավելի շատ պատերազմի, քան խաղաղության»,-ընդգծեց «Ժառանգության» ղեկավարը: