«Լավ է, որ ՀԱՊԿ-ի Բրյուս Լին դուք եք»․ Ագնեսա Խամոյանը՝ Փաշինյանին (video)
Խորհրդարանում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ագնեսա Խամոյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հիշեցրեց ընդդիմադիր ժամանակ՝ 2017թ-ին, ՀԱՊԿ մասին արված հայտարարությունը։
«Հենց հարձակումը սկսվում է, պարզվում է, որ չէ, ՀԱՊԿ-ի պայմանագիրը էդ դեպքի համար չէ: Մեր թշնամուն ՀԱՊԿ-ն է զինում, մեր թշնամուն ՀԱՊԿ-ն է աջակցում ամենաշատը, Ղազախստանն ու Բելառուսը դրա ամենատիպիկ օրինակն են: Մենք մեր նախընտրական ծրագրում դրա համար գրել ենք, որ հստակեցում մտցվի՝ ի՞նչ պարտավորություններ ունենք ՀԱՊԿ շրջանակներում։ Իրականում էդ ՀԱՊԿ-ն ի՞նչ է, մի հատ հասկանանք` դա մեզ օգուտ ա, թե վնաս։ Եվ այս առումով շատ կարևոր է, որ ՀՀ-ն անվտանգության ոլորտում նախ պարզաբանի Ղազախստանը մեր նկատմամբ ին պարտավորություն ունի, մենք Ղազախստանի նկատմամբ՝ ինչ։ Եվ հետո անվտանգության ոլորտում այլընտրանքներ, այո, պետք է փնտրվի»,- 5 տարի առաջ հայտարարել էր Փաշինյանը, Խամոյանն էլ հետաքրքվեց՝ «մենք Ղազախստանի նկատմամբ ի՞նչ պարտավորություններ ունենք ի վերջո, որ հայ զինվորը գնացել էր ներքաղաքական իրավիճակը հանգուցալուծելու»։
Վարչապետ Փաշինյանն արձագանքեց՝ պատգամավորը ճշգրիտ հրապարակեց այն օրակարգը, որն ինքը, ՀՀ վարչապետի պաշտոնն ստանձնելով, քննարկել է ՀԱՊԿ-ում։
«Իհարկե, մի քիչ այլ բառապաշարով, այլ տոնայնությամբ, այլ դեմքի արտահայտությամբ, այլ կարգավիճակով։ Մենք ասել ենք, որ ՀԱՊԿ-ում մեր առաջնահերթությունը ՀԱՊԿ արագ արձագանքման, ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման մեխանիզմների կատարելագործումն է, որպեսզի հասկանանք՝ այդտեղ աշխատող մեխանիզմ կա, թե՞ չկա։ Երբ ասվում է՝ ՀԱՊԿ-ին ինչի՞ չենք դիմել, էս ամբիոնից հայտարարվել է այդ ամենի մասին, պետք չէ հանրահայտ փաստերի մասին անընդհատ հարցեր տալ։
Այդ ձայնագրության մեջ նշված ամեն ինչը հնչել է ՀԱՊԿ աշխատանքային մակարդակով։ Եվ երբ եկել է պահը, երբ մենք պիտի գործողություն ձեռնարկենք մեր ամբողջ օրակարգի վերաբերյալ, այո, ես կայացրել եմ որոշում, իհարկե, ՀԱՊԿ մեր մյուս գործընկերների հետ։ Եվ առաջին անգամ ՀԱՊԿ պատմության մեջ գործել է արագ արձագանքման մեխանիզմ։ Լա՞վ է սա Հայաստանի շահերի համար, թե՞ վատ։ Իհարկե, լավ է։ Արդյոք սրանով բոլոր հարցերի պատասխանները տրվա՞ծ են, ոչ, տրված չեն։
Խամոյանն էլ արձագանքեց․ «Շատ լավ է, որ ՀԱՊԿ Բրյուս Լին դուք եք։ Ի՞նչն է ձեզ խանգարում ՀԱՊԿ-ին դիմել 4-րդ հոդվածով, որպեսզի Ադրբեջանի զինծառայողները դուրս շպրտվեն Հայաստանի սուվերեն տարածքից։ Դուք հանգուցալուծում եք Ղազախստանի ներքաղաքական կյանքը, ինչո՞ւ չեք հանգուցալուծում Հայաստանի սահմաններում տիրող իրավիճակը»։