Միացյալ ընդդիմությունն ունի երեք ճգնաժամ՝ դեմքերի, գաղափարների, մեթոդաբանության. ինչքան շուտ սա գիտակցվի, ինչքան շուտ գիտակցմանը հետևի քայլեր ձեռնարկելու, աշխատանք իրականացնելու փուլը, այնքան բոլորիս համար ավելի լավ: Այս մասին այսօր «Անվտանգություն և ժողովրդավարություն» հասարակական կազմակերպության հրավիրած «2022 թվական՝ Հայաստան. լինել, թե չլինել» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Ըստ բանախոսի՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը և Արցախի միջանկյալ կարգավիճակը եղել են ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թողած բանակցային ժառանգության հենասյուները:
«Ասում են՝ հրապարակեք. դուք եք իշխանություն, տղա եք՝ հրապարակեք. տղա չեք: Մենք ապացուցելու ենք, որ դուք ծախել եք Ղարաբաղյան բանակցային գործընթացը: Մարդկանց դնում են «ժեխի» տեղ և կատարյալ անբարո ստերը հետևողականորեն տարածում են»,- նշեց ՀՀԿ փոխնախագահը: