Հանրապետության նախագահի մասով միայն արտասահմանյան գործուղումների համար նախատեսված է 425 մլն դրամ, նկատի ունենալով նախագահի սահմանափակ լիազորությունները, այս գումարները մի քիչ շա՞տ չեն և ինչ արդյունավետություն ունեն։ Շարունակելո՞ւ ենք ԱԺ-ում պարգևավճարների և դրամական խրախուսումների գործելաոճը։ ԱԺ-ում ներքին գործուղումների համար նախատեսված է 235 հազար դրամ, իսկ արտասահմանյան գործուղումների համար դրանից 2800 անգամ ավելի` 648 մլն դրամ, ԱԺ-ի հիմնական գործը փաստորեն ոչ թե Հայաստանում է, այլ դրսում, բացի այդ նախատեսվում է երկու միջոցառում` 150 մլն դրամ անկախության տոնի առթիվ, այս տարի 1 մլրդ 200մլն դրամ էր, այս տատանումը միայն 30 ամյակով բացատրելը որքանո՞վ է ճիշտ։ Մի գումար էլ համառորեն դրել եք «Քաղաքացու օրը» նշելու համար` 40 մլն դրամ, բյուջեն չի՞ ցանկանում ազատվել արդյոք անիմաստ ծախսերից։ ԱԺ-ում 2022 թ-ի բյուջեի քննարկաման ժամանակ այս հարցադրումներն արեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը։ Ի պատասխան` Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը անդրադարձավ պարգևավճարների վերաբերյալ հարցադրմանը` նշելով. «Վստահեցնում եմ, որ բոլոր հավելումները և պարգևավճարները հաշվարկված են օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։ Ֆինանսների նախարարության կողմից պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագիծը ամփոփելու ժամանակահատվածում բոլոր դեպքերում, երբ եղել են ծախսային հաշվարկներ, որոնք շեղվում են նորմատիվային կարգավորումներից, դրանք տեղ չեն գտել օրենքի նախագծում»։